Reklama

Wejść w rolę na forum

Data:

- Reklama -

Formuła Teatru Forum opiera się na tworzeniu interakcji między artystami i publicznością. Tak było w czwartek – 2 sierpnia w Suwałkach, gdy uczestnicy kilkudniowych warsztatów w ramach Teatr-Akcji oraz aktorzy niemieckiej grupy Aktionstheater Hale zaprezentowali efekty wspólnej pracy i do współdziałania zaprosili widownię.

Równowaga między dwiema stronami – aktorami i publicznością została skutecznie zachwiana. „Teatr uciśnionych”, stworzony przez brazylijskiego aktora, reżysera i krytyka społecznego Augusto Boala, wszedł w nową fazę. Aktorzy z Niemiec koncepcję rodem z lat 60-tych przenieśli na współczesny grunt i aktualne problemy społeczne – bezrobocie, dyskryminację, wszelkie fobie, zagadnienia związane z gender, obnażają na swój sposób.

Na scenie pojawiła się więc historia z życia wzięta, ale przekształcona na potrzeby spektaklu. „Marzenia teatralne”, według idei Anna Szafranowskiej, posłużyły do nawiązania żywego dialogu z publicznością. Historia aktorki Julii Adamskiej, która zamiast na scenę, trafiła do sekretariatu, była okazją do tego, by pokazać, że artysta w Teatrze Forum jest także aktywistą.

Poszczególne sceny spektaklu podzielone zostały na stopklatki, aby osoby z publiczności łatwo mogły odnaleźć wątek, w którym chcą odegrać swoją rolę. Teatralny joker – w tej roli Cynthia Zimmermann – udzielał głosu każdemu, kto chciał przedstawić własne rozwiązanie sytuacji konfliktowej. Była to jednak pozorna inicjatywa, ponieważ Teatr Forum z założenia udowodnia, że nie istnieje coś takiego jak jedyna słuszna droga, najlepsze rozwiązanie.

Dzięki aktywności ze strony publiczności powstało kilka nowych scenariuszy spektaklu. Ludzie spojrzeli na tę samą sytuację z innej perspektywy. Udział w Teatrze Forum było nowym doświadczeniem również dla uczestników warsztatów, którzy musieli szybko reagować na nowe sytuacje, modyfikować swoją rolę na scenie ROKiS-ie.

Tego samego dnia w ramach Teatr-Akcji obejrzeliśmy również spektakl [ru:ts]. W sali Młodzieżowego Domu Kultury została zaprezentowana trzecia część projektu o taneczno-dźwiękowej formie, opierającego się na teatralno-kulturowych poszukiwaniach pomiędzy dwoma krajami – Niemcami i Polską.

Teatr-Akcje trwają. 3 sierpnia o godz. 20.00 w „Kominie” zagra Tsigunz Fanfara Avantura – siedmioosobowa orkiestra dęta, inspirowana tradycyjnymi orkiestrami bałkańskimi oraz stylistyką tak zwanego nurtu new gypsy. Z kolei 4 sierpnia o godz. 18.00 w MDK w Suwałkach odbędzie się nietelewizyjny talk-show dotyczący projektów z dziesięciu lat działalności Stowarzyszenia „Nie Po Drodze” na Suwalszczyźnie. Zapowiada się wieczór pełen wzruszeń, wspomnień, ale i zabawnych sytuacji.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...