Nalot na Suwałki miał miejsce 2 września 1939 roku. Tego dnia niemieckie samoloty zrzuciły bomby na koszary przy szosie augustowskiej i sejneńskiej. Jedna z bomb spadła w pobliżu łaźni na terenie koszar 2 pułku ułanów. Najwięcej ofiar spowodował jednak atak na stację kolejową w Suwałkach, gdzie znajdowało się wojsko – pododdziały 41. Suwalskiego Pułku Piechoty. (…) Obronie przeciwlotniczej udało się uszkodzić dwa samoloty, które musiały lądować pod Suwałkami, a polscy żołnierze wzięli do niewoli dwóch rannych lotników (Krzysztof Skłodowski, Muzeum Okręgowe w Suwałkach).

Rekonstrukcję tych wydarzeń suwalczanie obejrzeli 31 sierpnia za sprawą członków GRH „Garnizon Suwałki”. W akcję włączyli się też inni: Suwalska Szkoła Lotnicza oraz Lotnisko – Suwałki, Stowarzyszenie im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich gen. Dwernickiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. Pułku Strzelców Konnych, Konna Grupa Rekonstrukcji „Kresy”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Narew”.

Inscenizację przybliżającą historię naszego miasta wsparli finansowo: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach sp. z o.o., LAKTOPOL PPHU sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach oraz Salag.

Więcej na temat zdarzeń z tamtego czasu: Trwa „niebieska” mobilizacja. Będzie nalot!

Fot. Joanna Orlicz, Marcin Wasilewski, Adam Talarek oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

2 KOMENTARZE

  1. […] W albumie jest i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ławeczka Konopnickiej, rozpoczęcie Nocy Muzeów, koncert Dwayne’a Dopsie podczas Suwałki Blues Festival, jest i CHR Suwałki Plaza, Szpital Wojewódzki z lotu ptaka, wyremontowany budynek Muzeum Okręgowego z nową wystawą poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu, a także wiele innych miejsc, sytuacji, osób związanych z miastem. Uwagę autorów zdjęć przykuły także coraz popularniejsze w mieście rekonstrukcje wydarzeń. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” zostaną w pamięci potomnych dzięki inscenizacji nalotu z września 1939 roku. Więcej o rekonstrukcji, która miała miejsce we wrześniu 2012 roku w artykule: Atak z powietrza. […]

  2. […] W albumie jest i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ławeczka Konopnickiej, rozpoczęcie Nocy Muzeów, koncert Dwayne’a Dopsie podczas Suwałki Blues Festival, jest i CHR Suwałki Plaza, Szpital Wojewódzki z lotu ptaka, wyremontowany budynek Muzeum Okręgowego z nową wystawą poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu, a także wiele innych miejsc, sytuacji, osób związanych z miastem. Uwagę autorów zdjęć przykuły także coraz popularniejsze w mieście rekonstrukcje wydarzeń. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” zostaną w pamięci potomnych dzięki inscenizacji nalotu z września 1939 roku. Więcej o rekonstrukcji, która miała miejsce we wrześniu 2012 roku w artykule: Atak z powietrza. […]

Leave a Reply