Reklama

Gdy poeta świętuje…

Data:

- Reklama -

Jubileusz 75-lecia Tomasa Venclovy upłynął pod znakiem świętowania w Krasnogrudzie. Poeta – dyplomata, „Człowiek Pogranicza” najpierw przyjął gratulacje i życzenia od przyjaciół, a następnie odczytał wiersze w języku polskim i litewskim. Urodziny były też okazją go przedstawienia pomysłu „Pogranicza”, mającego na celu kontynuację triumwiratu poetyckiego Miłosza, Brodskiego i Venclovy.

Na Litwie uroczystości z okazji urodzin Tomasa Venclovy trwały kilka dni. W kawiarni “Piosenka o porcelanie” by ł to zaledwie jeden wieczór (15.09), ale jakże bogaty w doznania. Jednym z zaproszonych gości był Egidijus Meilūnas – wiceminister spraw zagranicznych Litwy, który docenił twórczość poety ze względu na umiejętność mówienia o dialogu kultur i krajów w prosty sposób – w formie zachęty do wzajemnego zrozumienia. – Tomas jako dyplomata formalnie nie był nigdy członkiem służb dyplomatycznych, ale dyplomatą był nadzwyczajnym. Za swoją działalność otrzymał Gwiazdę Dyplomacji Litwy – podkreślił wiceminister.

Promocję Litwy poprzez twórczość doceniła także Rasa Rimickaite, reprezentująca tego wieczoru Ambasadę Litwy. Ogromną pracę w nawiązywaniu dialogu i budowaniu mostów zauważył również Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”, porównując pracę Venclovy do pracy Syzyfa, jednak mimo wszystko Syzyfa szczęśliwego. „Zeszyty Literackie” przekazały w prezencie poecie wszystkie okładki wydawnictw z jego twórczością. Życzenia złożyli również – pisemnie: Julia Hartwig i Adam Zagajewski, a osobiście: starosta Andrzej Szturgulewski, Joanna Szwedowska, dziennikarka Polskiego Radia PR 2 oraz członkowie Towarzystwa św. Kazimierza.

Na zakończenie wieczoru Tomas Venclova przeczytał wiersze w języku polskim i litewskim, m.in.: „Tezeusz porzuca Ateny”, „Styk”, „Zarzecze” oraz „Matka żyjących”.

75. urodziny poety szczególne znaczenie miały z jeszcze jednego powodu. „Pogranicze”, chcąc kontynuować tradycję zgromadzenia poetyckiego Miłosza, Brodskiego i Venclovy, przymierza się do realizacji cyklicznego projektu wydawniczego, wyróżniającego co roku twórczość trzech poetów z trzech krajów.

Fot. Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl oraz Niebywałe Suwałki

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...