„Iron Man 3” w cyklu „Przedpremierowo”

0
62
„Iron Man 3” w cyklu „Przedpremierowo” Niebywałe Suwałki 1

IronMan_1Entuzjaści filmowych wersji komiksów ze stajni Marvela już zacierają ręce. Niezastąpiony Robert Downey Jr. powróci 9 maja w roli miliardera i genialnego wynalazcy Tony’ego Starka. Trzecią część “Iron Man 3” ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

– To absolutnie najlepsza część „Iron Mana”, korespondująca z niedawnymi „Avengersami” – twierdzi Artur Cichmiński. To film, który na pewno wzbogaci dotychczasowy dorobek, tworzący barwne uniwersum Marvela. Rzadko się zdarza, by kolejne części cyklu wnosiły powiew świeżości. W tym przypadku nie ma wątpliwości co do tego, w czym, a właściwie w kim, kryje się siła tego filmu. – Inteligentny, przezabawny, uroczy, nieobliczalny i uwodzicielski Robert Downey Jr. stworzył fenomenalną kreację – podkreśla dziennikarz.

Komercyjna produkcja została naszpikowana efektami specjalnymi, ale o jakości filmu nie stanowi wyłącznie praca specjalistów z tej dziedziny. Widz zauważy z pewnością walory scen bez efektów – płynne dialogi, cięte riposty, trafny dowcip sytuacyjny. – Po raz kolejny Amerykanie udowodnili, że potrafią robić widowiskowe i dobre kino – zaznacza Cichmiński i wylicza kolejne plusy produkcji – film nie jest zbyt słodki, został zrealizowany bez patosu, ale za to z przymrużeniem oka.

IronMan_2Konflikt silnych osobowości, starcie charakterów – dobrego i złego – nie byłoby możliwe bez efektu kontrastu. Przeciwwagą dla Starka jest postać Mandaryna, w którego wcielił się Ben Kingsley, aktor znany z takich filmów jak: „Bugsy”, „Lista Schindlera”, „Wyspa tajemnic”, „Dyktator”. – W „Iron Manie” gra zaskakującą rolę. Widzowie będą zaskoczeni tą postacią i kreacją – dopowiada dziennikarz filmowy.

Czy to zbroja czyni bohatera? Pytanie – zabieg marketingowy – staje się przyczynkiem do pewnej refleksji. Jak słusznie zauważa Artur Cichmiński, w kinie pojawiła się moda na pokazywanie bohaterów w ludzkim wymiarze, na odbieranie im „magicznej mocy”. – Tak było z Batmanem, czyli ubiegłoroczną produkcją „Mroczny Rycerz powstaje” w reżyserii Christophera Nolana – dodaje dziennikarz. Wiadomo, że zbroja lub kostium tylko ułatwiają życie i podkreślają bohaterstwo. A bohaterów rodem z komiksu w tym roku jeszcze zobaczymy na srebrnym ekranie. Pod koniec czerwca do kin wejdzie „Człowiek ze stali” Zacka Snydera. Ta nowa wersja Supermana będzie sporą konkurencją dla „Iron Mana”.

W kolejnej odsłonie cyklu „Przedpremierowo” Artur Cichmiński zajmie się najnowszym filmem Pedro Almodóvara – „Przelotni kochankowie”.

Fot. Materiały promocyjne.

CichminskiArtur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro. Obecnie, poza autorskimi publikacjami w Stopklatce.pl, Portalu Filmowym i Onecie, współprowadzi Magazyn Bardzo Filmowy w Programie I Polskiego Radia.

Dodaj komentarz