Jak w “Kalejdoskopie”…

0
22
Jak w “Kalejdoskopie”... Niebywałe Suwałki

kalejdoskopSpotkanie to punkt wyjścia dla Festiwalu „Kalejdoskop”, który w Białymstoku odbędzie się już po raz dziesiąty. W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazły się stałe elementy, takie jak spektakle z tańcem współczesnym w roli głównej, warsztaty, ale i kilka nowości. Początek „Kalejdoskopu” już 4 kwietnia.

Joanna Chitruszko, dyrektor Festiwalu „Kalejdoskop” zapowiada, że tak jak co roku goście wydarzenia będą mogli wziąć udział w spektaklach, warsztatach, coachingu kończącym się prezentacją oraz w pokazie filmu. – Nowością na Festiwalu będzie panel dyskusyjny, podczas którego zwrócimy szczególną uwagę na zmiany zachodzące na polskiej scenie tańca od lat 90-tych do dziś. Podczas dyskusji poruszony zostanie również temat „dojrzałości”, która jest motywem przewodnim festiwalu. Będą też próby sytuowania dojrzałych twórców na współczesnej scenie i debata o konsekwencjach wszelakich podziałów w sztuce – dodaje organizatorka. Wymiana myśli i spostrzeżeń została zaplanowana z udziałem artystów: Iwony Olszowskiej, Leszka Bzdyla, Witolda Jurewicza, Jacka Owczarka, Ryszarda Kalinowskiego. Jubileusz nie mógłby się odbyć bez akcentu sentymentalnego – Festiwal rozpocznie otwarcie wystawy plakatów, zdjęć i rysunków ruchu ze wszystkich minionych edycji.

Dojrzałość jako myśl przewodnia zostanie zderzona z ideą poprzedniej edycji, która była poświęcona młodemu pokoleniu polskich twórców. Jeszcze wcześniej uczestnicy „Kalejdoskopu” mogli zapoznać się z twórczością artystów z Japonii, Grecji, Węgier i Białorusi. Interesującym punktem aktualnego programu są też spektakle dojrzałych choreografów, z którymi rósł i ewoluował festiwal. Joanna Chitruszko dopowiada, że czasem dojrzałość pojawi się również jako temat przedstawień. – Zobaczymy spektakl Mikołaja Mikołajczyka “Teraz jest czas”. Bierze w nim udział 15 osób powyżej 60 roku życia – informuje dyrektor „Kalejdoskopu”.

– Tegoroczna edycja skupi autorytety tańca współczesnego, co będzie miało wpływ na dojrzałość festiwalu, a z drugiej strony to, że są nimi nasi mistrzowie, nauczyciele, koledzy po fachu, wpłynie na bliskość, wręcz rodzinną atmosferę. Niezwykłą sytuacją tej edycji jest to, iż te bliskie osoby są również twórcami tradycji polskiego tańca współczesnego – podkreśla Joanna Chitruszko.

„Kalejdoskop 2013” to aż dziesięć spektakli tanecznych: „Czy filozof może mówić o tańcu?” Witolda Jurewicza i Juliusza Grzybowskiego, „Duety nieistniejące” Teatru Dada von Bzdülöw, „Nano” Lubelskiego Teatru Tańca, „PRZY _ _ _ _ _ PRZY” Anny Piotrowskiej/Joanny Chitruszko, „Jesień – Nuembir, Wiosna – Effatha”- Polskiego Teatru Tańca, lecture performance „Serce zRozum” Iwony Olszowskiej, „Teraz jest czas” Mikołaja Mikołajczyka; dwie prapremiery: „Fajdros” Jacka Owczarka z Pracownią Fizyczną i “Opera in vivo” Karoliny Garbacik. Dziesiątą prezentacją będzie pokaz pracy powstałej podczas Coachingu prowadzonego przez Witolda Jurewicza.

Film, który zostanie zaprezentowany w tym roku, nosi tytuł „I Want (No) Reality. Needcompany on Life and Art”. Jedyny zagraniczny akcent programu w reżyserii Polki – Any Brzezińskiej to radykalna opowieść o tym, że bez miłości i odwagi przełamywania schematów, które narzuca rzeczywistość, wszystko, co robimy, pozostaje bezowocne.

„Kalejdoskop” odbędzie się w dniach 4 – 8 kwietnia 2013 roku. Program można sprawdzić w naszym kalendarzu lub na stronie wydarzenia.

Dodaj komentarz