W cyklu „Przedpremierowo” – „Żywie Biełaruś!”

W cyklu
Fot. Kadr z filmu "Żywie Biełaruś!"
Fot. Kadr z filmu
Fot. Kadr z filmu

Miłość, wolność, muzyka – tymi słowami promowany jest nowy film Krzysztofa Łukaszewicza. Tyle że miłość za dyktatury Łukaszenki jest trudna, a wolność – złudna. „Żywie Biełaruś!” to historia wielu ludzi zmuszonych do walki z systemem. Film ocenia dziennikarz Artur Cichmiński.

Uwagi Artura Cichmińskiego notowała Iwona Danilewicz.

Polska premiera filmu miała miejsce 19 kwietnia. Póki co, obraz do Suwałk nie dotarł. Na liście zapowiedzi w kinie również nie figuruje. „Żywie Biełaruś!” będzie można natomiast obejrzeć w Olecku, w dniach 4 i 5 maja – podczas „Majówki”. Więcej w naszym kalendarzu.

zywie-bielarus_pKrzysztof Łukaszewicz, reżyser głośnego „Linczu” oraz współtwórca „Generała Nila”, bazował tym razem na historii Franaka Wiaczorki, białoruskiego opozycjonisty. Film przedstawia losy muzyka rockowego, Mirona, zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Nonkonformista, walczący o wolność za pomocą muzyki i bloga, trafia do wojska, a właściwie zostaje do niego wcielony przymusowo. Jego dziewczyna – Wiera – w tej roli polska aktorka Karolina Gruszka – wspiera go, do czasu… W filmie główną rolę zagrał białoruski raper Zmicier Papko, którego rodzima publiczność może pamiętać z koncertu „Solidarni z Białorusią”.

Film jest zakazany na Białorusi, był zakazany jeszcze długo przed wyznaczeniem daty oficjalnej premiery. – Każda scena wciąga w historię i tamtą rzeczywistość – podkreśla Artur Cichmiński. Dyktatura, która wciąż funkcjonuje w XXI wieku, rządzi się własnymi prawami – do dyspozycji ma aparat represyjny rodem z NKWD, wspierany działaniami KGB RB. – Młodzi ludzie, których zobaczymy w filmie, są świadomi tego, że żyją w kraju rządzonym przez despotę. Prowadzą „walkę aksamitną”, za pomocą haseł, blogów, plakatów, koncertów, jednak każde ich działanie niesie ze sobą konsekwencje w wymiarze społeczno-politycznym, szykany w stosunku do najbliższych – dodaje dziennikarz.

Największą siłą „Żywie Biełaruś!” jest to, że nie jest to wyłącznie fikcja filmowa. Wielu aktorów, których zobaczymy w filmie, to członkowie białoruskiej opozycji, zmuszeni do ucieczki z kraju. Udział w niektórych scenach „Żywie Biełaruś!” to dla nich wspomnienie bolesnych przeżyć. Potrzebne wspomnienie, ponieważ potrzebny był i film.

Wiaczorka, który w „Żywie Biełaruś!” zagrał niewielką rolę, marzy, by film obejrzeli widzowie nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach: Na zachód od Polski praktycznie nic nie wiedzą o Białorusi. Im więcej będą mówić o moim kraju, tym większe będziemy mieli szanse na zmiany. Wiele lat czekaliśmy aż powstanie taki film. Pokładamy w nim wielkie nadzieje.

CichminskiArtur Cichmiński, ur. 1972 w Suwałkach. Dziennikarz newsowy, felietonista, komentator wydarzeń branżowych. Przeprowadzał wywiady z kluczowymi postaciami rodzimej sceny oraz ekranu, w tym między innymi z: Robertem Więckiewiczem, Maciejem i Jerzym Stuhrem, Andrzejem Sewerynem, Marcinem Dorocińskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Chyrą, Tomaszem Kotem czy Wojciechem Pszoniakiem, a także Agnieszką Grochowską, Sonią Bohosiewicz, Stanisławą Celińską, Magdaleną Cielecką, Joanną Kulig i wieloma innymi. Poza tym wywiadu udzielali mu tacy twórcy polskiego kina jak: Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Juliusz Machulski, Janusz Majewski, a także Patryk Vega, Wojciech Smarzowski czy Janusz Morgenstern oraz wielu, wielu innych.

Oprócz poszukiwania i redagowania newsów dotyczących rodzimej branży filmowej, rozmów z jej przedstawicielami, zajmuje się również realizacją reportaży z planów filmowych, uroczystych premier oraz festiwali filmowych. Wśród ostatnio odwiedzonych planów była chociażby „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Róża” oraz „7 dni” Wojciecha Smarzowskiego, „Lęk wysokości” Bartka Konopki czy „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” Patryka Vegi, a także „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jako ekspert i komentator zapraszany jest do stacji telewizyjnych: Superstacja, Polsat, TVP Info, TVP Kultura. Krytyk w magazynie Qadrans Qltury. Również gość specjalny w studiach: radiowej Trójki, radiowej Czwórki czy radia Roxy Fm i Tok Fm. Oprócz portalu Stopklatka.pl publikował również w takich magazynach, jak Cinema, Machina, ale też Activist oraz Hiro. Obecnie, poza autorskimi publikacjami w Stopklatce.pl, Portalu Filmowym i Onecie, współprowadzi Magazyn Bardzo Filmowy w Programie I Polskiego Radia.

1 KOMENTARZ

  1. […] W sobotę – 28 września suwalczanie będą mogli skorzystać z zaproszenia do udziału w spotkaniu z twórczością Walentyny Szoby, Wołodii Pantielejewa, Alesia Kamockiego. W programie „Rzeki artystów” znalazło się też miejsce na pokaz filmu „Żywie Biełaruś!”, którego dotychczas w Suwałkach nie można było obejrzeć. Produkcję zakazaną na Białorusi oceniał w kwietniu dziennikarz Artur Cichmiński. Recenzja w cyklu „Przedpremierowo” dostępna jest na naszej stronie. […]

Dodaj komentarz