Reklama

Kresy sfotografowane

Data:

- Reklama -
Prace uczestników kursu fotografii.
Prace uczestników kursu fotografii.

W sobotnie popołudnie w Muzeum Okręgowym odbył się finisaż wystawy Witolda Jurkiewicza “Ludzie | miejsca | znaki”. Podczas tego wydarzenia można było posłuchać wykładu Krzysztofa Jureckiego, którego tematem była fotografia Kresów Wschodnich XIX i XX wieku. Wstępem do wykładu było samo zagadnienie Kresów i zasięg terytorialny.

Autor: Joanna Orlicz

Autor wykładu w ciekawy sposób omówił temat, przywołując prace Michała Grejma, Aleksandra Krzywobłockiego, Adama Bronisława Skoczyckiego, Jana Bułhaka, Edwarda Hartwiga, Henryk Poddębskiego, Zofii Chomętowskiej, Józefa Szymańczyka, Tadeusza Żaczka. Każdy z tych autorów ukazuje inaczej Kresy. Jedni fotografowie traktowali Kresy w sposób idylliczny i piękny, co po części wynikało z narzuconej cenzury, drudzy ukazywali Kresy realistyczne – z elementami biedy. Jak nietrudno wywnioskować – ci drudzy po publikacji takich zdjęć spotykali się z problemami ze strony władzy.

Kresy traktowane były także sposób romantyczny. Tak do tematu Kresów podszedł Jan Bułhak, który skupiał się na przyrodzie, ukazując całe piękno tej krainy. W swoich pracach odwoływał się do harmonii w kadrze, stosował elementy abstrakcji. W swojej twórczości nie uciekał również od tematów społecznych. Problemami społecznymi zajmował się także Józef Szymańczyk, który zatrzymywał na zdjęciach emocje, często dramatyczne, próbował uchwycić także wycinek rzeczywistości. Współcześnie tematykę dawnych Kresów kontynuuje Tadeusz Żaczek. Pokazuje obraz prawosławia oraz wyznawców tej religii.

Po wykładzie Krzysztofa Jureckiego odbył się pokaz prac uczestników warsztatów fotograficznych pt. „Ludzie / miejsca / znaki – Tu i Teraz/Suwałki 2013”, prowadzonych przez Radosława Krupińskiego. Zdjęcia wykonali: Robert Wojciech Dębiński, Paulina Pajer-Giełażys, Michał Kamiński, Barbara Lutyńska, Justyna Misiukiewicz, Alicja Sobota, Marcin Tylenda, Anna Wiśniewska.

Fot. Joanna Orlicz – aaaalisha.flog.pl

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Efekt obserwatora. Wywiad z Marcinem Pawlukiewiczem, fotografem-dokumentalistą, filmowcem

Marcin Pawlukiewicz jest jedną z tych osób, które wyjechały...

Ze stołem, pod osłoną nieba. Podlasianie z różnych krajów na wystawie plenerowej

Do końca lipca na placu przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury...

Uroczyste zwieńczenie projektu „Portret suwalczan lat 70. i 80.” w Hotelu Velvet

Niezwykłą okazją do podróży w przeszłość była wystawa „Portret...

Piotr Malczewski w „Trójce” o Bajkale (posłuchaj)

Piotr Malczewski (podróżujący fotograf) oraz Olga Puncewicz (autorka książka...
%d bloggers like this: