Reklama

Willa Esselingów – recenzja spektaklu

Data:

- Reklama -

Co kryje tajemnicza „Willa Esselingów” dociekały dzieci i młodzież na inauguracyjnym spektaklu I Festiwalu Fantastyki w Suwalskim Ośrodku Kultury. W klimat niesamowitości wprowadził je już plenerowy performance, barwne maszkary na szczudłach i zjawy wykluwające się z tekstylnych kokonów, które wyciągały po dzieci swoje chciwe ręce, jakby domagając się ich uczestnictwa w wydarzeniu.

Autor: Tomasz Sawicki

Wnioskując z ożywionych reakcji odbiorców, tematyka przedstawienia dobrana była dosyć trafnie. Surowe dekoracje owiane mgiełką strachu oraz nastrojowe oświetlenie podtrzymały aurę tajemniczości.

Głównym wątkiem spektaklu była wymowna sytuacja, w której to bezwiednie trwający przed ekranem telewizora rodzice, zostawiają swojego syna Gabriela sam na sam ze światem fantazji, czyli tytułową Willą Esselingów. Kto, wie ilu malców ucieka teraz do takich miejsc, by tam poznawać wyimaginowanych przyjaciół i jako książęta walczyć z potworami. Heroiczne czyny i rozpaczliwy krzyk Gabriela, to nic innego jak próba pozyskania uwagi dorosłych. Wołanie to słyszą jedynie mieszkańcy willi, ze strony dorosłych odbija się pustką. Tymczasem poprzez wpływ wszech otaczających mediów rodzice stają się coraz bardziej „cool” i „przesypiają” problemy swoich pociech.

I tu kryje się być może dojrzała ironia ostatecznego przekazu, bowiem dziecko pozornie żyjące w iluzorycznej rzeczywistości, często okazuje się emocjonalnie bardziej dojrzałe niż jego rodzice. Warto więc eksplorować świat dziecka, razem odkrywać nowe , nieznane krainy. Jest to swoiste zaproszenie do świata fantastyki, niby nierealnego, a tak pouczającego w swojej metaforze.

Więcej zdjęć ze spektaklu – „Portal Północny Wschód” w obiektywie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2023: Suwalczanka w finale

Maja Krzyżewska, młoda utalentowana wokalistka z Suwałk, podopieczna Emila...

W tym tygodniu – spotkania, koncerty, wystawy

Jakie wydarzenia czekają nas w tym tygodniu? Sprawdźmy, co...

Artystyczne świętowanie dziesięciolecia SOK-u. Widzowie obejrzeli operetkę „W krainie czardasza”

Wiele wydarzeń, sukcesów, rozmaitych działań dających satysfakcję i organizatorom,...

Wystawa Ewy Miazek inauguruje 10-lecie Suwalskiego Ośrodka Kultury

Ewa Miazek prezentuje w Suwałkach swoją najnowszą kolekcję prac...