Filmowe Suwałki

Z całą pewnością można przyjąć, że najbliższe miesiące w Suwałkach będą eksploracją świata filmu. Ambitne kino trafi do nas za sprawą pokazów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, Festiwalu „ŻubrOFFka”, „Bulbamovie”, „Nowe Horyzonty” i „Future Shorts”.

Reaktywacja Dyskusyjnego Klubu Filmowego nastąpiła w Suwałkach na początku października 2013 r. Pierwszym filmem, który można było obejrzeć w ramach tego cyklu spotkań był „Hadewijch” w reżyserii Bruno Dumonta. Żywa dyskusja, która wywiązała się po projekcji, była potwierdzeniem potrzeby spotkań i rozmów na temat filmu. Anatolia Gagacka z Suwalskiego Ośrodka Kultury, inicjatorka DKF-u przyznaje, że ta sytuacja była dla niej sporym zaskoczeniem. – Ludzie chcą dzielić się swoimi przemyśleniami, chcą rozmawiać i szukają „klucza” do filmu, prezentują własne interpretacje – twierdzi pomysłodawczyni.

Spotkania członków DKF-u odbywają się co dwa tygodnie. W grudniu w sali kameralnej SOK-u zostaną zaprezentowane dwie produkcje: „Grabarz” Sandora Kardosa i „Burrowing” Henrika Hellströma, Fredrika Wenzla. Wcześniej stali bywalcy obejrzeli między innymi: „Konia turyńskiego” Beli Tarra, czy „Post Tenebras Lux” Carlosa Reygadasa. Ludziom, którzy nie zagłębiają się w tematykę filmową, te nazwiska mogą wydać się zupełnie obce. Anatolia Gagacka zaznacza jednak, że każdy z nich to „mistrz” w swoim kraju lub kręgu kulturowym.

– Filmy, które polecamy w Dyskusyjnym Klubie Filmowym są wyjątkowe, ambitne. To filmy twórców poszukujących własnego języka filmowego, filmy, których nie można zobaczyć w kinach. To produkcje prezentowane na światowych festiwalach i wielokrotnie na nich nagradzane – dodaje Anatolia Gagacka. Instruktorka Suwalskiego Ośrodka Kultury wskazuje także na ich różnorodną tematykę i warstwę wizualną, ale wspólny mianownik. – Są to filmy pretendujące do dzieł sztuki – uważa Gagacka.

Często kontrowersyjne produkcje stanowią potwierdzenie tego, że ich twórcy mają odwagę prezentowania autorskiej wizji, nie idą na kompromis i – jak dodaje Anatolia Gagacka – pokazują dokładnie to, co chcą pokazać. – Wychodzą z założenia, że widz jest na tyle inteligentny, by odczytać kod obrazu – dodaje.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego odbywać się będą również w przyszłym roku. – W pierwszym cyklu pokazaliśmy filmy najnowsze, natomiast w kolejnych będziemy prezentować produkcje starsze, nazywane nawet kultowymi, jak choćby filmy Miloša Formana – zapowiada organizatorka.

Za kilka tygodni do tej oferty dołączą również inne propozycje. Od 4 do 8 grudnia w Białymstoku odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOFFka”. W ramach tego wydarzenia 6 grudnia do Suwałk zawita kino litewskie, o którym opowie szefowa Litewskiej Agencji Filmowej. 11 grudnia Suwałki znajdą się wśród wielu miejsc na świecie, w których widzowie obejrzą „Future Shorts” i zagłosują na najlepszy film krótkometrażowy. Produkcje w ramach Festiwalu „Nowe Horyzonty” będzie można zobaczyć w SOK-u w dniach 13-19 stycznia 2014 roku. Pokazy przedpremierowe siedmiu filmów nagrodzonych na festiwalach międzynarodowych to prawdziwa gratka, ponieważ większość widzów obejrzy je dopiero kilka miesięcy później. Styczeń to miesiąc, w którym zostały zaplanowane również pokazy krótkiego metrażu z Festiwalu Grand Off. Pokazy produkcji białoruskich odbędą się w Suwałkach najprawdopodobniej w lutym 2014 roku. Będą to filmy z „Bulbamovie”.

Prócz projekcji, Anatolia Gagacka planuje także spotkania z twórcami filmowymi i ludźmi związanymi ze środowiskiem filmowców.

A już niebawem…

22 grudnia o godz. 18.00 w ramach Spotkań Filmowych „Suwalszczyzna – miejsca i ludzie” o sekretach gwiazd i pracy przy „Czerwonym dywanie” opowie Paulina Drażba.

Więcej informacji na stronie: www.soksuwalki.eu

Dodaj komentarz