Fascynujący Bajkał

MalczewskiBajkal_4Gościem Muzeum Wigier w Starym Folwarku był w ostatni piątek – 28 lutego Piotr Malczewski. Fotograf i podróżnik pokaz slajdów połączony z opowieścią poświęcił wyprawie sankami po jeziorze Bajkał, zwanym przez Rosjan „świętym morzem”.

Podróże z pasją, nawet w ekstremalnych warunkach, są niesamowitą przygodą. O takiej przygodzie słucha się z przyjemnością, tym bardziej, że Piotra Malczewskiego interesowały nie tylko pejzaże „królestwa wody i lodu”. Wyprawę rozpoczęła wielodniowa podróż pociągiem, w często zatłoczonych wagonach. Na miejscu zaś czekało na niego niemal całkowite odosobnienie – od czasu do czasu mijały go samochody – Bajkał zimą wykorzystywany jest jako droga, towarzyszył rybakom, których spotykał na zamarzniętym jeziorze. Podglądanie ich prac Malczewski uwiecznił na zdjęciach.

Bajkał zimą to pole do popisu dla każdego, kto para się fotografią. Jednak do „zatrzymania chwili” w tamtej części świata potrzeba wytrwałości – nie tylko, by ciągnąć za sobą ważące nawet 50 kg sanki, fotografować endemiczne gatunki ryb, czy podążać śladami Benedykta Dybowskiego, polskiego badacza Bajkału, Dalekiego Wschodu i Kamczatki.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz