Ach, ta miłość… Aga Zaryan zaśpiewała w Suwałkach

0
278
Na zdj. Aga Zaryan w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Na zdj. Aga Zaryan w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Na zdj. Aga Zaryan w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Kompozycje „złotej ery jazzu” w autorskich aranżacjach Agi Zaryan i European Jazz Quartet suwalska publiczność usłyszała w niedzielę, 15 lutego. Było pięknie, nostalgicznie i sentymentalnie – niektóre piosenki przywiodły na myśl koncert z orkiestrą „Aukso”, który odbył się przed kilkoma laty.

Wywiad z Agą Zaryan – Odcienie miłości.

„Comes Love” – to właśnie tym standardem, śpiewanym niegdyś przez Billie Holiday, Aga Zaryan rozpoczęła swój koncert w Suwalskim Ośrodku Kultury. W programie wieczoru znalazły się nie tylko piosenki polskich i zagranicznych kompozytorów, ale i twórczość własna wokalistki, a także muzyczne interpretacje poezji.

Uczestnicy koncertu „Love Songs”, tłumnie wypełniający salę Suwalskiego Ośrodka Kultury, usłyszeli również „ Long As You’re Living”, piosenkę napisaną przez Oscara Browna, Juliana Priestera i Tommy’ego Turrentine’a, specjalnie z myślą o Abbey Lincoln – bohaterce jednej z płyt Agi Zaryan. W czasie trwającego niemal dwie godziny spotkania z najpiękniejszymi kompozycjami o miłości i różnych jej odcieniach nie mogło zabraknąć Niny Simone i jej „I Want A Little Sugar In My Bowl”.

Dzień wcześniej „Love Songs” zostały wykonane w Teatrze Muzycznym Roma, jednak to w Suwałkach Aga Zaryan zaprezentowała premierowe wykonanie „Song For You” Leona Russella. Z kolei „Seeking My Love” – osobista piosenka, skomponowana przez Agę Zaryan i pianistę Michała Tokaja, wprowadziła publiczność w drugą część wieczoru – koncert z Suwalską Orkiestrą Kameralną.

Były to emocje znane doskonale wielbicielom twórczości Agi Zaryan, którzy pamiętają jej koncert w Suwałkach z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso”. Wówczas Zaryan „zaśpiewała wiersze” sanitariuszki powstania warszawskiego, Krystyny Krahelskiej – „Kalinowym mostem chodziłam” oraz „Miłość”. Te piosenki znalazły się także w repertuarze koncertu „Love Songs”. Zabrzmiały również „Ulice wielkich miast” – tu do słów Agnieszki Osieckiej muzykę skomponował Jan Ptaszyn Wróblewski. Aga Zaryan użyczyła głosu także ulubionej poetce Czesława Miłosza – Jane Hirshfield, wykonując jej „Muzykę jak wodę”. Na zakończenie artystka wybrała jeszcze jeden „złoty standard” – „Just One of Those Things” Cole’a Portera.

Aga Zaryan wystąpiła z muzykami European Jazz Quartet – Michałem Tokajem (fortepian), Michałem Barańskim (kontrabas), Łukaszem Żytą (perkusja) i gościem specjalnym tego wieczoru – Robertem Majewskim (trąbka).

Fot. Niebywałe Suwałki, Marcin Wasilewski oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply