XIX wiek – wiek zegarków, cylindrów, rewolucji przemysłowej i… globalizacji. Prof. Witold Molik w Suwałkach (audio)

Dlaczego zegarki były najpopularniejszym towarem eksportowym w XIX wieku? Po czym można było poznać zamożnego człowieka w tym czasie? Na czym polegała globalizacja w XIX-wiecznej rzeczywistości? Posłuchaj odpowiedzi.

Suwalskie obchody Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego obfitują w wydarzenia i spotkania wokół historii i kultury Europy. W programie niemal całorocznego świętowania jest m.in. cykl spotkań autorskich i z literaturą związanych. To właśnie “Salon Myśli od Książek Zależnych”, który odwiedził 22 kwietnia prof. Witold Molik, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przyczynił się do wydania w języku polskim publikacji Jürgena Osterhammela „Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata” i napisał do niej posłowie. Książka niemieckiego badacza została opublikowana w wielu językach, co tylko świadczy o jej interesującej zawartości. “Historia…” Osterhammela nie przypomina podręcznika akademickiego, wręcz przeciwnie – wciąga, zaskakuje, dziwi. Witold Molik, gdy trafił na nią po raz pierwszy z niemieckiej księgarni, nie mógł się od niej oderwać, zapomniał o zaplanowanym obiedzie i upływie czasu. Lektura wciągnęła go tak bardzo, że zrobił wszystko co było w jego mocy, by publikacja była dostępna również w sprzedaży w Polsce.

Spotkanie w ramach “Salonu Myśli” odbyło się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Prof. Molik przybył na zaproszenie kustosz Elizy Ptaszyńskiej.

Audio (wybrane fragmenty): o braku stref czasowych, zegarkach, telegrafii

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz