Reklama

10. Suwalskie Teatr-Akcje w sierpniu. Organizatorzy Festiwalu PoRuszeń proszą o wsparcie

Data:

- Reklama -

Jubileuszowa edycja Teatr-Akcji odbędzie się w Suwałkach w dniach 10-16 sierpnia. Jeśli Stowarzyszeniu „Nie Po Drodze” uda się zebrać brakujące 8 tys. zł, w programie znajdą się wszystkie zaplanowane wydarzenia – wystąpi m.in. aktor Jan Peszek, gwiazda polskiej sceny tanecznej – Maciej Kuźmiński, publiczność obejrzy spektakl lalkowy dla dorosłych, sztukę odwołującą się do tradycji Teatru No, a młodzi poeksperymentują.

plak_potrafiZbiórka pieniędzy na 10. Suwalskie Teatr-Akcje prowadzona jest za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. Pomóc może każdy – minimalna wpłata wynosi 1 zł. Nagrody za wyższe datki to autorskie gadżety, akcje artystyczne, warsztaty i podziękowania. Do zakończenia zbiórki pozostało 29 dni (potrwa do 12 czerwca). – Warto nas wesprzeć przede wszystkim dlatego, że w Suwałkach wydarzeń teatralnych, organizowanych poza Suwalskim Ośrodkiem Kultury, jest niewiele – tłumaczy Pamela Leończyk, rzecznik prasowy festiwalu. Teatr-Akcje zawsze były alternatywą dla głównego programu oferowanego przez miejskie instytucje. Dzięki Stowarzyszeniu Aktywności Społecznej „Nie Po Drodze” na Suwalszczyznę dotarły takie projekty artystyczne jak: „Muzeum w drodze” Janusza Byszewskiego, marionetkowy „Hamlet” Adama Walnego, zespół „Dubioza Kolektiv”, spektakl „Phantomysteria” Teatru Novogo Fronta, Sylwia Hanff ze spektaklem „Dromenon”, Teatr 8 Dnia, czy Teatr Biuro Podróży.

W tym roku suwalczanie będą mieli okazję obejrzenia na scenie Jana Peszka w kultowym monodramie “Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, gwiazdę polskiej sceny tanecznej – Maciej Kuźmińskiego w spektaklach “Różnica” i “Powtórzenie”, który poprowadzi także warsztaty taneczne. Przyjadą też „Wikingowie”, grupa teatralna działająca przy Ośrodku dla Bezdomnych w Szczepankowie. Jej członkowie poruszą na scenie temat bezdomności i wychodzenia z niej.

Siedem dni z teatrem i tańcem to także możliwość poszukiwania inspiracji przez młodych. Scena Eksperymentalna ma właśnie temu służyć. Warsztatom będą towarzyszyć występy początkujących artystów, poszukujących swojej drogi, studentów szkół artystycznych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Anna Mikuła, Projekt Open z Krakowa, Kacper Lech, czy też znany mieszkańcom Suwałk – Teatr NiePoGodzinach.

To nie koniec atrakcji festiwalowych. Jakub Kasprzak przyjedzie ze spektaklem lalkowym dla dorosłych – „Skończyły nam się dni”, sztuce o starości i przemijaniu. W programie jest też spektakl w reżyserii Katarzyny Donner, odwołujący się do tradycji teatru No oraz „Matka Mejra i jej dzieci” w wykonaniu Caryl Swift – spektakl, który przywołuje dramatyczne wydarzenia z wojny w Jugosławii z 1991 r.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Namibia nieznana, warta poznania

Południowa Afryka zwrotnikowa nie jest najczęstszym celem wypraw, a...

Wierzbowa kopuła i inne eko-atrakcje

Tuż po majówce, bo już od 9 maja rozpoczęły się...

Z nimi na podwórku jest zawsze ciepło. O streetworkingu w Suwałkach (infografika)

Od 2013 roku w Suwałkach oficjalnie działa projekt streetworkingowy...