Reklama

Kompozytor jak dobry kucharz. Mikołaj Górecki na inauguracji AUKSO

Data:

- Reklama -

Muzycy Orkiestry AUKSO znów goszczą na Suwalszczyźnie. Tym razem, podczas XVI edycji Letniej „Lotnej” Filharmonii gościem specjalnym wydarzenia jest Mikołaj Górecki. Kompozytor od lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych uczestniczył w pierwszym koncercie festiwalu – w SOK.

Wcześniej Mikołaj Górecki wziął udział w spotkaniu z udziałem Justyny Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu oraz Marka Mosia, dyrygenta Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO. Rozmowa dotyczyła początków twórczości Góreckiego, który kierowany był przez sławnego ojca na skrzypka lub pianistę. Jak powiedział sam kompozytor – bardziej od odtwórstwa interesowała go muzyka i jej tworzenie. Choć początkowo pisał utwory w ukryciu, ostatecznie został studentem Akademii Muzycznej w Katowicach – uczył się pod kierunkiem swojego ojca – Henryka Mikołaja Góreckiego. Z osobą seniora Góreckiego związanych jest wiele anegdot. Wymagający twórca zawsze chciał „więcej”. Pisał muzykę emocji i życzył sobie, by tak ją właśnie wykonywano. Był też mistrzem dygresji.

Mikołaj Górecki mieszka wraz z rodziną w Teksasie, przy granicy z Meksykiem. Wybrał to miejsce kierowany fascynacją i ciekawością, a także słońcem i bezchmurnym niebem. Prócz odpowiedzi na pytania o życie za granicą, kompozytor dzielił się swoimi przemyśleniami na temat muzyki współczesnej, jej kondycji i przyszłości. Mówił o utworach dla dzieci, które kiedyś skomponował. Razem z Markiem Mosiem gość XVI Letniej Filharmonii dyskutował nawet o „dobrej zupie”, do której został porównany utwór muzyczny i utalentowanym kucharzu, czyli kompozytorze. – Kiedyś każdy miał do dyspozycji te same składniki i przygotowywał własną „zupę” tak, jak umiał – mówił Górecki. – Dzisiaj można zrobić truciznę i dalej jest się kucharzem – żartował Marek Moś.

Mikołaj Górecki tego samego dnia uczestniczył w koncercie inauguracyjnym w Dużej Sali Suwalskiego Ośrodka Kultury, podczas którego zostały wykonane utwory jego autorstwa. Marta Huget-Skiba, koncertmistrz AUKSO wykonała wraz z orkiestrą koncert skrzypcowy. Z kolei Joana Urbańska-Mikszta na wiolonczeli zagrała „świeżą” kompozycję Mikołaja Góreckiego, której prapremiera odbyła się podczas kwietniowego Festiwalu Prawykonań. Wówczas utwór zaprezentował przed publicznością Tomasz Strahl. Artysta w lutym 2014 roku wystąpił na scenie SOK, o czym melomani z Suwalszczyzny na pewno pamiętają. W programie środowego koncertu znalazły się też kompozycje E. Griega i Ph. Glassa. Na bis orkiestra ze Śląska wykonała fragment utworu W. A. Mozarta, który w całości zostanie zaprezentowany w czwartek, 30 lipca – w czasie koncertu kameralnego w Gawrych Rudzie (początek o godz. 20.00).

Orkiestra AUKSO pod batutą Marka Mosia będzie koncertować w Suwałkach do soboty, 1 sierpnia. W finale muzycy zagrają z Marcinem Wyrostkiem. W czasie festiwalu odbędą się także spotkania – z Piotrem Malczewskim i solistami XVI Letniej Filharmonii AUKSO. Szczegóły w programie.

Od 2014 roku Letnia Filharmonia ma także II część – w Pieninach. Także i tym razem artyści zagoszczą w zamku w Niedzicy i w dworku w Szczawnicy. Zagrają także koncert „For Alice” z Marcinem Wyrostkiem w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy.

 

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Rysować naturalnie – fotorelacja z wernisażu w Chłodnej 20

Nowa wystawa w galerii Chłodna 20 została otwarta w...

Teatr Efemeryczny świętował 25-lecie (foto)

Otwarciem wystawy plakatów Tomasza Wójcika rozpoczęły się w piątek,...