Reklama

Srebrny Wierusz już w sprzedaży

Data:

- Reklama -

175 zł – tyle trzeba zapłacić, by zostać właścicielem srebrnej monety kolekcjonerskiej z Alfredem Wieruszem-Kowalskim o nominale 20 zł. To gratka dla numizmatyków śledzących serie Narodowego Banku Polskiego.

Prezentacja monety w pierwszym dniu emisji, czyli w czwartek, 30 lipca odbyła się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Alfred Wierusza-Kowalski został tego dnia oficjalnym członkiem elitarnego klubu polskich twórców – zrzeszonych w serii wizerunków kolekcjonerskich „Polscy Malarze XIX/XX wieku”. Moneta z Wieruszem i wilkiem jest jedną z ostatnich. Jak informuje Barbara Jaroszek, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP – po monetach z Janem Cybisem, Juliuszem Fałatem i Olgą Boznańską nastąpi koniec serii.

Starania o wyemitowanie okolicznościowej monety z Alfredem Wieruszem-Kowalskim trwały kilka lat – od 2011 roku. Co ciekawe, zatwierdzenie planu emisyjnego nastąpiło dopiero w czerwcu 2014 roku. – Nasz departament otrzymuje 150 inicjatyw rocznie – dodaje Barbara Jaroszek, podkreślając, że droga do pojawienia się monety na rynku nie jest wcale krótka. Wnioski rozpatruje dziewięcioosobowa rada ds. numizmatycznych, która przekazuje rekomendację prezesowi NBP – to do niego należy ostatnie słowo w kwestii przyjęcia propozycji do planu emisji. Potem odbywa się staranne projektowanie kolejnego egzemplarza kolekcji. – Moneta to nie metalowa ulotka. Musi zachować walory artystyczne – zaznacza Jaroszek.

W przypadku monety z Wieruszem-Kowalskim postępy prac monitorował mec. Lech Kokociński – prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Członkowie lokalnego oddziału numizmatyków podziękowali mu za pracę, wręczając podczas prezentacji monety jeden jej egzemplarz wraz z okolicznościową kartą pocztową – jedną z tysiąca sztuk, których wydanie sfinansował suwalski przedsiębiorca, Henryk Owsiejew.

Stanisław Łobacz, prezes suwalskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBP okolicznościowe Wierusze przekazali m.in.: Czesławowi Renkiewiczowi, prezydentowi Suwałk; Jerzemu Brzozowskiemu, dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Suwałkach; Henrykowi Owsiejewowi i Elizie Ptaszyńskiej, kustosz Muzeum Okręgowego i specjalistce od twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego, która pełniła funkcję konsultanta merytorycznego podczas pracy nad monetą.

W Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego srebrna moneta zastąpiła popularne suwale. NBP wyemitowało Wierusze w nakładzie 30 tys. sztuk.

Gdzie kupić monetę? Sprawdź na stronie Narodowego Banku Polskiego.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców otwiera biura w regionie

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, jednej z...

W Suwałkach powstanie szkoła podstawowa z litewskim j. nauczania: Spotkanie z minister oświaty Litwy

Jurgita Šiugždinienė, Minister Oświaty, Nauki i Sportu Republiki Litewskiej...

Spalarnia śmieci z dotacją. Inwestycje ma być gotowa w 2026 roku

Za ponad 157 mln złotych do 2026 roku w...

Zmiany w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej: Radni apelują o dyskusję i próbę porozumienia

Jednym z punktów poniedziałkowego (19 stycznia) posiedzenia Komisji Ekologii,...