Reklama

W Budzie Ruskiej spotkasz podróżników

Data:

- Reklama -

Tuwa, autonomiczna republika Federacji Rosyjskiej połączyła Witolda Michałowskiego oraz Piotra Malczewskiego. Ich podróż przebiegała śladami wyprawy pisarza i naukowca, znajomego Marii Skłodowskiej-Curie – Ferdynanda Ossendowskiego.

W cyklu Spotkań z książką. Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej opowieścią o Ferdynandzie Ossendowskim miał uraczyć zgromadzonych Witold Michałowski, nie mniej barwną postać – biograf podróżnika i redaktor naczelny kwartalnika „Rurociągi”. Ten periodyk – jak okazało się już w trakcie wyprawy – przysporzył nieco problemów w Tuwie Michałowskiemu i Malczewskiemu.

Niestety, choroba Witolda Michałowskiego, skutkująca nieobecnością w trakcie spotkania, spowodowała zmianę programu. Piotr Malczewski opowiadał o wspólnej wyprawie śladami autora książki „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” i badacza ściganego przez bolszewików aż do śmierci, a dokładniej rzecz biorąc nawet po śmierci – zwłoki pisarza dostały ekshumowane, ponieważ NKWD chciało się przekonać, czy to jego ciało spoczywa w grobie. Czym sobie na to zasłużył? Warto sięgnąć do książek Witolda Michałowskiego.

Pokaz slajdów ze wspólnej wyprawy wyróżnionej Kolosami 2000, okraszony opowieścią, był okazją, by dowiedzieć się więcej o samej Tuwie i jej mieszkańcach, ich świętach, wierzeniach. We wtorkowy wieczór w Budzie Ruskiej Piotr Malczewski opowiadał o kopalniach złota, do których dojeżdża mało który pojazd, o polowaniach, hodowlach zwierząt, potomkach Polaków żyjących w Tuwie.

Kto nie miał mógł dotrzeć we wtorek do Budy Ruskiej, by posłuchać o Tuwie, kolejną szansę wysłuchania opowieści o wyprawie śladami Ossendowskiego otrzyma już w sobotę, 25 lipca o godz. 20.00. W Galerii Fotografii odbędzie się kolejne spotkanie z pokazem fotografii. Z kolei w najbliższy czwartek, 23 lipca o godz. 20.00 gośćmi Piotra i Agnieszki Malczewskich będą Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Szczegóły w programie poniżej lub w naszym kalendarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Efekt obserwatora. Wywiad z Marcinem Pawlukiewiczem, fotografem-dokumentalistą, filmowcem

Marcin Pawlukiewicz jest jedną z tych osób, które wyjechały...

Ze stołem, pod osłoną nieba. Podlasianie z różnych krajów na wystawie plenerowej

Do końca lipca na placu przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury...

Uroczyste zwieńczenie projektu „Portret suwalczan lat 70. i 80.” w Hotelu Velvet

Niezwykłą okazją do podróży w przeszłość była wystawa „Portret...