Reklama

Marcin Wyrostek – show z Tango Corazon i orkiestrą AUKSO

Data:

- Reklama -

Określenie „pójść w tango” nabiera zupełnie innego znaczenia, gdy mówimy o znanym akordeoniście – Marcinie Wyrostku. Artysta wraz z zespołem Tango Corazon zagrał porywający program rozrywkowy na zakończenie XVI Letniej Filharmonii AUKSO na Suwalszczyźnie.

Koncert zatytułowany „For Alice”, tak jak najnowsza płyta Marcina Wyrostka, został zadedykowany żonie artysty. Stał się też okazją do muzycznej podróży i powrotów do przeszłości. Marcin Wyrostek wspominał na scenie początki nauki gry na instrumencie, który wybrał mu ojciec. – Nie brał nawet pod uwagę tego, że mogę nie mieć słuchu – żartował w Suwalskim Ośrodku Kultury Marcin Wyrostek, dedykując jeden z utworów nieżyjącemu tacie.

W trakcie finałowego koncertu XVI Letniej Filharmonii AUKSO, który odbył się w sobotę, 1 sierpnia na scenie SOK, publiczność usłyszała kompozycje liryczne, emocjonalne, przeradzające się w żywioł pasji muzycznej artysty i improwizacji, z której Marcin Wyrostek słynie. W trakcie wcześniejszego spotkania w Folwarku Hutta pod Suwałkami muzyk powiedział, że zawsze stara się grać najlepiej, jak w danym momencie może. Czy prawdziwe to słowa? Z pewnością – a świadczą o tym rzęsiste brawa po każdym utworze, kilka bisów i owacje na stojąco, które zakończyły koncert. Marcin Wyrostek swój udział w Letniej Filharmonii zaznaczył jednak już dzień wcześniej – w trakcie bardziej formalnego występu z orkiestrą AUKSO. W finale sięgnął po dobrze znane fanom kompozycje, m.in. Śmierć Marii Królowej Szkotów (Piotr Zaufal), Libertango i Vuelvo al Sur Astora Piazzolli, Roxanne, czy popularne tango sprzed II wojny światowej – To ostatnia niedziela.

Marcin Wyrostek, prócz karkołomnych improwizacji i interpretacji utworów potrafił zachęcić publiczność do wspólnego przeżywania muzyki – żartował i sam prosił o wygwizdanie… fragmentu kompozycji. Poza tym, to człowiek – orkiestra, w najlepszym znaczeniu. Akordeon w jego rękach „udawał” orkiestrę podczas wykonania „Zimy” Vivaldiego. „Budżetową” wersję kompozycji docenili nawet kameraliści z AUKSO i dyrygent Marek Moś. Dzień wcześniej artysta zagrał „Zimę” razem z orkiestrą.

Chyba mało kto potrafi zagrać na akordeonie Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, przenosząc brzmienie organów do tego utworu. Była to jedna z kompozycji wykonanych przez Wyrostka na bis. Tak jak Besame Mucho czy jedna z piosenek ze ścieżki dźwiękowej filmu Król życia, który na ekrany kin wejdzie we wrześniu 2015 roku.

Marcinowi Wyrostkowi na scenie towarzyszyli muzycy AUKSO i zespołu Tango Corazon w składzie: Marcin Jajkiewicz (wokal), Mateusz Adamczyk (skrzypce), Daniel Popiałkiewicz (gitara), Agnieszka Haase-Rendchen (fortepian), Piotr Zaufal (bas) i Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne).

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda, Marcin Wasilewski oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk

1 KOMENTARZ

  1. […] W programie koncertu znalazły się kompozycje m.in.: P. Habichuela, R. Riqueni, I. Fernándeza i A. Piazzolli. „Flamenco Project” to najnowszy pomysł instrumentalistek z „Sonos Kwartetu”. Zespół złożony z muzyków „Aukso” zainaugurował swoją działalność koncertem w Moskwie. Instrumentalistki wystąpiły na zaproszenie tamtejszego Instytutu Polskiego. We „Flamenco Project” – oprócz kwartetu – na scenie grają również: Grzegorz Skiba – doskonale wykształcony gitarzysta i główny inicjator powstania FP oraz Krzysztof Nowakowski, perkusista doskonale znany suwalskiej publiczności m.in. z ubiegłorocznego koncertu Marcina Wyrostka z zespołem Tango Corazon oraz Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy „Aukso”. Więcej: MARCIN WYROSTEK – SHOW Z TANGO CORAZON I ORKIESTRĄ AUKSO. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Wspaniała muzyka, genialni dyrygenci – sobotni koncert AUKSO w SOK-u

Sobotni koncert w ramach XIX Letniej Filharmonii AUKSO był...

Takich Targów jeszcze nie było!!!

08Rozmowa z Prezesem Zarządu Firmy Racis Development, Szymonem Racisem...

Aluzje – fotografie litewskiego artysty w Centrum Sztuki Współczesnej

Od wtorku, 6 września aż do połowy listopada w...