„Niewidzialny Most”, choć całkiem namacalny, powstał przy Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Misterium, połączone z prezentacją tej instalacji przestrzennej, odbyło się na zakończenie spotkań pod nazwą Wioska Budowniczych Mostów.

Filarami mostu, który powstał w Krasnorgudzie, są sztuka i wiedza, wykorzystujące w praktyce skomplikowany system znaków i symboli. Przewodnikami po zasobach myśli, kultur i umiejętności nawiązania dialogu byli goście zaproszeni do Krasnogrudy przez Krzysztofa Czyżewskiego, wśród nich znaleźli się: Christopher Merrill, Gwen Burnyeat, Jessica Kaahwa, Yaarah Bar-On, Lidia Ostałowska.

Zanim w „Pograniczu” nastał czas Wioski Budowniczych Mostów i programu „Niewidzialny Most”, wiele spotkań, rozmów, wieczorów było skupionych wokół cyklu „Opowieści o współistnieniu”. Każda z tych cząstek to fragment większej całości, cegiełka pomagająca wznieść na odpowiedni poziom most łączący różnych ludzi, różne narody, czy nawet różne kontynenty (jak w przypadku mistrzów uczestniczących w WBM). Sztuka budowania mostów, na kanwie wielokulturowości, ale też dawnych niesnasek i sporów, czy połączeń pozytywnych, od ponad dwóch dekad stanowi podstawę funkcjonowania sejneńskiego „Pogranicza”.

Wiedza i doświadczenie mistrzów zostały wykorzystane w ostatnich kilkunastu dniach – właśnie przy realizacji „Niewidzialnego Mostu” i jego pracowni artystyczno-edukacyjnych: Mostu, Słowa i Opowieści, Głębokiej Pieśni, Muzyki Miejsca, Misteriów Dzieciństwa, Sztuki-Maski, Przyrody, Tkania, Obrazu i Nowoczesnych Mediów, Złotego Runa oraz Biblioteki Mostu i Spiżarni.

Punktem kulminacyjnym spotkania stała się niebywała prezentacja – widowisko, misterium Mostu, łączące opowieści o Neimarze – budowniczym mostu i sztuce tworzenia. W sobotę, 22 sierpnia w Krasnogrudzie zapanowały różne języki, nastał czas żywej symboliki, muzyki, mitologii, uzewnętrznienia indywidualnej estetyki każdego z uczestników, którzy „dobudowywali” do scenariusza coś od siebie. Tajemnica mostu wymaga odkrycia, a właściwie ciągłego odkrywania i poszukiwania. Sięgania po to, co znane i mniej oczywiste, np. poszukiwanie ukojenia i huśtawki z mitu o Erigone lub dociekania przyczyn zburzenia mostu w Mostarze (wybuchy i strzały w pewnym momencie widowiska to właśnie przywodzą na myśl). Niezwykły jest ten „Niewidzialny Most”, gdzie dużo dzieje się za misternie utkaną „kurtyną” zawieszoną między drzewami.

Misterium mostu to jeden z elementów budowania przestrzeni sacrum. W programie i planach „Pogranicza” działań łączących i włączających będzie o wiele więcej. Informacje na temat Wioski Budowniczych Mostów można odnaleźć na stronie: pogranicze.sejny.pl

MOST – MIĘDZY UTOPIĄ A PRAKTYKĄ.

KRZYSZTOF CZYŻEWSKI Z „POGRANICZA” O WIOSCE BUDOWNICZYCH MOSTÓW (WIDEO)

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj