Reklama

Szaleństwa akordeonu – Marcin Wyrostek i AUKSO nie zawiedli publiczności

Data:

- Reklama -

Marcin Wyrostek już występował w Suwalskim Ośrodku Kultury, w czerwcu 2014 roku. Występował też z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. W piątek, 31 lipca ponownie zagrał z muzykami ze Śląska, dając wspaniały popis umiejętności interpretacyjnych i improwizacyjnych.

XVI Letnia Filharmonia AUKSO na Suwalszczyźnie dobiega już końca. Przed nami jeszcze spotkanie z solistami i uczestnikami wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia w Folwarku Hutta pod Suwałkami (godz. 17.00). A na deser – koncert finałowy AUKSO pod batutą Marka Mosia, z udziałem muzyków z zespołu Tango Corazon, towarzyszących znakomitemu akordeoniście – Marcinowi Wyrostkowi w programie „For Alice”. Koncert odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury, w sobotę, 1 sierpnia o godz. 20.00.

Koncert orkiestry prowadzonej przez Marka Mosia był niezwykłą okazją, by usłyszeć na żywo kompozycję gościa festiwalu – Mikołaja Góreckiego, który pierwszego dnia filharmonii wziął udział w spotkaniu z publicznością. W programie wieczoru znalazło się więc Divertimento, skomponowane w 2009 roku, wykonane po raz pierwszy w Poznaniu dwa lata później. Krytycy i publiczność utwór przyjęli z zainteresowaniem, podkreślając oryginalność zastosowanego w nim języka muzycznego i zauważając echa twórczości ojca kompozytora – Henryka Mikołaja Góreckiego. Orkiestra AUKSO rozpoczęła koncert od utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Trzyczęściowe Divertimento F-dur powstało pod wpływem inspiracji podróżą twórcy do Włoch.

Marcin Wyrostek przedsmak finałowego popisu zaprezentował z sukcesem już w piątek. Wraz z nim muzycy AUKSO wykonali Opale Concerto Richarda Galliano oraz fantastyczną, wirtuozowską Suitę bułgarską Vladimira Siemionowa. Członkowie orkiestry zagrali z akordeonistą również w trakcie jednego z trzech bisów, podczas których artysta wykonał „Zimę” Vivaldiego i solo – „Libertango” Astora Piazzolli – lub jak kto woli – I’ve Seen That Face Before Grace Jones. Zachwycił publiczność również ludową melodią bułgarską, w tempie zapierającym dech w piersiach. Publiczność podziękowała artystom za koncert owacjami na stojąco.

Kto zamierza wysłuchać Marcina Wyrostka z zespołem i orkiestry AUKSO w ostatnim koncercie, powinien się spieszyć, by zarezerwować bilet. Poza balkonem, w sektorach pierwszym i drugim zostało tylko trochę wolnych miejsc.

Przed piątkowym koncertem w SOK odbyło się spotkanie z Suwalszczyzną, podczas którego rozmowę z Piotrem Malczewskim poprowadził Piotr Brysacz. Więcej informacji wkrótce.

Fot. Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl oraz Marcin Wasilewski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczne wspomnienia, fascynacje, plany – spotkanie z Andrzejem Bauerem – w ramach XX AUKSO

Poruszające koncerty – ale i zapadające w pamięć spotkania...

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Aukso późnym latem. Wraca też Jaćwieski Festyn Archeologiczny

W tym roku Suwałki będą świętować liczne jubileuszowe wydarzenia....

Wieloetniczny finał XIX Letniej Filharmonii AUKSO

Jako że XIX edycja Letniej Filharmonii AUKSO stała pod...