Trwają Teatr-Akcje

1
205
10TeatrAkcje

Festiwal teatralny, w tym roku w edycji jubileuszowej, powrócił z nową energią i pomysłami. Suwalskie Teatr-Akcje zostały zainaugurowane w poniedziałek, 10 sierpnia etiudą studentów Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz spektaklami „Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy” oraz plenerowym „Matsukaze”.

Spektakl taneczny w wykonaniu KIJO Group odbył się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Teatr ruchu i emocji, oparty na improwizacji, łączący taniec współczesny oraz podstawy sztuk walki poprzedził performance ruchowy wyreżyserowany przez Katarzynę Donner na podstawie sztuki japońskiego teatru No, głęboko zakorzenionego w kulturze „Kraju Kwitnącej Wiśni”. „Matsukaze” jest autorską interpretacją sztuki autorstwa Motokiyo Zeamiego. W tej wersji nie odtwarza jednak tradycji No, próbuje jednak oddać ducha tej trudnej sztuki, o bogatej konwencji. Zainteresowani mogą znaleźć więcej informacji na temat teatru No w artykule: ISTOTA TEATRU NŌ W PIGUŁCE (FILM). Sztuka została wystawiona nad Zalewem Arkadia.

10. Suwalskie Teatr-Akcje potrwają do niedzieli, 16 sierpnia. W programie festiwalu są warsztaty, koncerty i spektakle, odbywające się w kilku lokalizacjach, prezentujące teatr różnych form. W trakcie Teatr-Akcji wystąpią m.in.: Jan Peszek, Caryl Swift, Maciej Kuźmiński. Hasłem przewodnim tej edycji jest 'ruch' w każdym aspekcie: fizycznym, emocjonalnym, społecznym – stąd też podtytuł wydarzenia – Festiwal PoRuszeń.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu: www.teatr-akcje.pl

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

1 KOMENTARZ

Leave a Reply