Film od podstaw

0
295
Robert Więckiewicz i Bartosz Świerkowski.
Na zdj. Robert Więckiewicz i Bartosz Świerkowski.

Co jest potrzebne, by stworzyć DKF, który zaledwie po trzech latach istnienia wygrywa główną nagrodę w tej kategorii podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni? Tego nie wiem, ale ten sekret zna augustowski „Kinochłon”, który świętował urodziny z Natalią Przybysz i Robertem Więckiewiczem.

W kinie „Iskra” w Augustowie początek tygodnia przebiegał zarówno w muzycznej, jak i filmowej atmosferze. We wtorek, 6 października DKF „Kinochłon” rozpoczął świętowanie małego jubileuszu swojego funkcjonowania. Zaproszenie na trzecie urodziny przyjęła nie tylko Natalia Przybysz z zespołem. Drugiego dnia „urodzin”, 7 października w Augustowie pojawił się także Robert Więckiewicz, który wziął udział w spotkaniu po projekcji filmu „Wymyk” w reżyserii Grega Zglińskiego. Znany polskich aktor chętnie i z humorem opowiadał o procesie budowania roli, mówił o pracy nad „Wymykiem” i innymi produkcjami. Przyznał, ze fascynują go ludzie i psychologia postaci, jednak role wymagające wymuszają na nim stosowanie „płodozmianu”, stąd też przeskoki Więckiewicza między rolami komediowymi i dramatycznymi. Podzielił się z publicznością swoimi wspomnieniami z gali wręczenia Oscarów. Przyznał też, że lubi rozmawiać z ludźmi – dzięki temu poznaje swoich widzów.

RWieckiewicz_Kinochlon_0003Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon”, którego zaproszenie przyjął Robert Więckiewicz, otrzymał niedawno nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najlepszy DKF podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Bartosz Świerkowski, który statuetkę odbierał, wspomina, że nominacja była dla niego sporym zaskoczeniem, choć po cichu liczył na wygraną. „Kinochłon” o tytuł najlepszego DKF-u w Polsce walczył jeszcze z dwoma innymi konkurentami, z Łowicza i Lublina.

Trzy lata temu nikt nie mógł przypuszczać, że inicjatywa zrodzona z fascynacji sztuką filmową rozwinie się w tak znaczący sposób. – W miesięczniku „Film” przeczytałem wtedy o akcji „Polska Światłoczuła” i pomyślałem, że taki seans warto byłoby zorganizować w Augustowie. Okazało się jednak, że w miejscowościach, gdzie działa kino, jest to niemożliwe. Mimo to, pokaz się odbył, a przychylny odbiór publiczności wpłynął na decyzję o założeniu DKF-u – wspomina Świerkowski.

Za wygraną DKF „Kinochłon” stoi zaangażowanie ludzi z pasją. Ale nie tylko. Bogaty i zróżnicowany repertuar przyciąga publiczność. Dodatkowo, po każdym seansie odbywa się rozmowa. – Zapraszamy znamienitych gości, krytyków filmowych i filmoznawców, ale również aktorów i reżyserów – dodaje Bartosz Świerkowski.

DKF „Kinochłon” dzięki uznaniu w Gdyni nabrał wiatru w żagle. W planach jest zwiększenie liczby pokazów i spotkań. Najprawdopodobniej w grudniu w Augustowie odbędą się seanse pod hasłem „3 x Gdynia”, podczas których będzie można obejrzeć wybrane produkcje zaprezentowane na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply