Reklama

Wajda z kamienia. Nowe rzeźby ozdobią Suwałki

Data:

- Reklama -

Artyści z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi podczas trzech Międzynarodowych Plenerów Rzeźbiarskich „Teatr” stworzyli 25 prac, które wzbogacą wizualnie przestrzenie miasta. Tegoroczne wydarzenie zostało poświęcone urodzonemu w Suwałkach reżyserowi, Andrzejowi Wajdzie.

Autor: Iwona Danilewicz

 

Finisaż tegorocznego pleneru miał miejsce w ostatni piątek, 6 listopada w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. – Spotkaliśmy się na zakończeniu III Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego i zarazem podsumowaniu wszystkich trzech wydarzeń, które odbyły się w ostatnich latach – w 2010, 2012 i 2015 r. – poinformowała Izabela Muszczynko, kierownik Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły, instytucji odpowiedzialnej za stronę organizacyjną spotkań artystycznych. Podsumowaniu towarzyszyły prezentacje katalogu i filmu z realizacji ostatniego pleneru.

Rzezba_0001Wszystkie rzeźby suwalczanie mogą już oglądać, niektóre prace znajdują się w różnych częściach miasta już od dłuższego czasu – np. przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury, na Placu Marii Konopnickiej, a od niedawna – przed stadionem. Nie jest to jednak ostateczna lokalizacja tegorocznych prac. Najnowsze rzeźby staną się ozdobą bulwarów nad Czarną Hańczą.

Na zdj. Andrzej Strumiłło.
Na zdj. Andrzej Strumiłło.

Pomysłodawcą i kuratorem plenerów jest Andrzej Strumiłło, którego imię nosi galeria sztuki współczesnej w Suwałkach. Strumiłło już w latach 90. zapraszał artystów-rzeźbiarzy na Suwalszczyznę, by ci – korzystając z naturalnych zasobów tej ziemi – mogli zostawić po sobie trwały ślad. W trzech ostatnich plenerach, organizowanych we współpracy z CSW, wzięło udział w sumie prawie 20 osób. Jak podkreślił podczas finisażu Strumiłło – były to różne osobowości, przedstawiciele różnych szkół. – Oprócz kucia kamienia, kuliśmy wzajemne związki. To porozumienie jest dla mnie szczególnie cenne – dodał Andrzej Strumiłło.

– Skała widziała bardzo dużo i wie bardzo wiele o funkcjonowaniu wszechświata. Rodzimy się, żyjemy krótko i gwałtownie. Mamy pewne ambicje, pretensje, walczymy ze sobą i odchodzimy często bez śladu, rozkładając się w proch. Pozostaje po nas krótka pamięć, czasem pomnik z kamienia – podsumował Strumiłło. Artysta dodał również, że „Ziemia Suwalska został obdarowana przez lodowce kamieniami” i jest rzeczą naturalną, że warto to kamienie w jakiś sposób „uhonorować”. Ale nie tylko kamienie doczekały się uhonorowania.

Rzezba_0004W związku z przypadającą w 2016 roku 90. rocznicą urodzin Andrzeja Wajdy, reżysera urodzonego w Suwałkach i kolegi ze szkolnej ławy Andrzeja Strumiłło, ostatnia edycja pleneru rzeźbiarskiego była poświęcona osobie i twórczości zdobywcy Oscara. Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach podczas finisażu odczytał list od Andrzeja Wajdy. – To dla mnie wielkie wyróżnienie – powierzenie międzynarodowej grupie rzeźbiarzy tematu mojej twórczości, tak chwilowej jak film czy spektakl teatralny. To powierzenie życia motyla materiałowi tak trwałemu jak kamień. Z zapartym tchem czekam na ostateczny rezultat – napisał Wajda. Reżyser wytłumaczył swoją nieobecność koniecznością zakończenia pracy nad nowym filmem pt. „Powidoki”. Film opowiada o kilku latach z życia Władysława Strzemińskiego, wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, pod którego kierunkiem uczył się także Andrzej Strumiłło.

Rzezba_0003Uczestnicy plenerów rzeźbiarskich w Suwałkach: Juozas Genevicius, Ksenija Jarosevaite, Oleh Kapustyak, Algis Kasparavicius, Martynas Lukosius, Uladzimir Pantsialeyeu, Jarosław Pereszko, Uladzimir Pipin, Olgierd Rutkowski, Andrzej Strumiłło (Kamień Miłosza), Rafał Strumiłło, Vladas, Urbanavicius, Olga Wielogórska, Kunotas Vildziunas, Igar Zasimovich, Katsiaryna Zlotsina/Vasili Shlapak.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Patronat medialny: Niebywałe Suwałki, Radio 5.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie: Wystawy, spotkania, filmy

W tej chwili Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie na...