Reklama

Pegaz i problemy

Data:

- Reklama -

Monodram to sztuka wymagająca, jednak w tym roku uczestnikom XII Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”, odbywających się w Suwałkach, udało się podnieść poprzeczkę wysoko. Aktorzy skupili się na tematach trudnych, ale też bardzo aktualnych.

Autor: Iwona Danilewicz

– W tym roku wśród wykonawców spektakli konkursowych dominują osoby dorosłe, choć jest też młodzież – mówi Grażyna Filipowicz-Karp z Suwalskiego Ośrodka Kultury, organizatorka Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem. Dwunastu wykonawców, którzy od czwartku, 10 grudnia prezentują przygotowane programy, oceniają: Irena Jun, Marek Kościółek, Jan Zdziarski i Peter Luptovsky. Monodramiści przyjechali do Suwałk m.in. z Augustowa, Białegostoku, Tarnowa, Bolesławca, Legnicy, Warszawy. W kategorii wiekowej 16-19 lat – pierwszego dnia przeglądu – wystąpiły młode artystki pracujące pod okiem instruktorek Suwalskiego Ośrodka Kultury – Jolanty Hinc-Mackiewicz i Joanny Łupinowicz.

XII Spotkania z Monodramem to doskonała okazja nie tylko do tego, by zaprezentować swoje umiejętności sceniczne, ale także do tego, by je pogłębić. Oprócz części konkursowej, w SOK odbywają się również warsztaty aktorskie prowadzone przez Marka Kościółka, założyciela Teatru „Krzyk”.

Jak można wywnioskować z historii przeglądu, kto raz spotka na swojej drodze Pegaza, będzie chciał to powtórzyć. – Po raz kolejny przyjechał do nas Paweł Leszkowicz, który wiele lat temu uczestniczył w Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem, tyle że w kategorii młodzieżowej. W tym roku – już jako dorosły wykonawca, współpracujący z warszawskim studenckim teatrem „Hybrydy” – zaprezentuje autorski spektakl – dodaje Grażyna Filipowicz-Karp.

Organizatorka zwraca też uwagę na różnorodność tematyczną monodramów. – Uczestnicy poruszają problemy trudne, takie jak: samotność, molestowanie, odrzucenie. Radosnych spektakli w tegorocznym konkursie nie ma – zaznacza Filipowicz-Karp.

XII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem zakończą się w sobotę, 12 grudnia. Wręczenie nagród odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury o godz. 16.00. O godz. 17.30 wystąpi laureat lub laureatka Grand Prix. Tuż przed nim w monodramie „Z Duszyczki” zaprezentuje się aktorka i tegoroczna jurorka „Pegaza” – Irena Jun. Drugim spektaklem towarzyszącym, który odbył się w czwartek, 10 grudnia, był „To Face” w wykonaniu Leny Witkowskiej i Mateusza Zadali z Teatru „Krzyk”.

Ostatnie prezentacje konkursowe w kategorii dorośli odbędą się 11 grudnia o godz. 16.00 w SOK.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...