Salgado, Wenders i… PAcamera. Wygraj bilety na film “Sól Ziemi”

0
47
Salgado, Wenders i... PAcamera
Fot. Materiały promocyjne.

W cyklu “Kino konesera” film niezwykły – “Sól Ziemi” już 8 grudnia o godz. 18.45 w Cinema Lumiere. Przed pokazem odbędzie się krótka prezentacja twórczości suwalskich fotografików skupionych wokół obchodzącego jubileusz 30-lecia klubu PAcamera.

Powstało jedno z najpiękniejszych, najdojrzalszych dzieł o poszukiwaniu wiecznej harmonii w sztuce i rodzinie.
Janusz Wróblewski, Polityka. Przeczytaj recenzję.

Sebastião Salgado, legendarny brazylijski fotograf, podróżował po świecie przez 40 lat. Dokumentował historię ludzkości w okresie dramatycznych zmian, będąc świadkiem konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych migracji. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał w samo jądro ciemności, pokazując cierpienie, okrucieństwo i śmierć.

solziemi2W nowym projekcie fotograficznym “Genesis” po raz pierwszy odchodzi od fotografii społecznej na rzecz ilustracji piękna Ziemi. Fotografuje obszary nietknięte przez zachodnią cywilizację, jakby zaczerpnięte z Księgi Rodzaju, gdzie bez przeszkód rozwija się fauna i flora. Film prezentuje prace Sebastião Salgado, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów, a także zdaje relację z jego życia, opowiada o przemianie, jaką przeszedł po powrocie do Brazylii i zaangażowaniu się w prowadzenie farmy z żoną Lélią.

Na Salgado patrzymy z dwóch perspektyw: jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu, który sam również jest fotografem. Juliano odgrywa tu kluczową rolę. Nieraz towarzyszył ojcu w podróżach, z których pozostały pokazywane w filmie materiały archiwalne. Ujawnia też tajemnice z ich rodzinnego życia, we wzruszających intymnych scenach szczerze analizując relacje z rodzicem. Wątki osobiste uzupełnia obiektywne spojrzenie Wendersa, co sprawia, że filmowa uczta dla oka, jaką jest “Sól Ziemi”, staje się jednocześnie pasjonującym, wielowątkowym portretem ikony współczesnej fotografii.

W 2015 roku film otrzymał nominację do Oscara w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny. W 2014 roku w Cannes zdobył Nagrodę Specjalnaą Krytyki Un Certain Regard, a także Wyróżnienie Specjalne Jury Ekumenicznego. W tym samym roku na festiwalu w San Sebastián otrzymał Nagrodę Publiczności. Taką nagrodę zdobył również w Tromsø.

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na seans, wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Jakie filmy Wima Wendersa były nominowane do Oscara? Odpowiedzi (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Beata Pawlikowska o “Soli Ziemi”:

Zwiastun:

Dodaj komentarz