Artyści OiFP w Białymstoku i muzycy “Aukso” nominowani do Fryderyków 2016

1
39

Płyta DVD „Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence” oraz album “Górecki / Aukso”, występującego latem na Suwalszczyźnie zespołu kameralnego pracującego pod dyrekcją Marka Mosia, mają szansę na statuetki Fryderyk 2016 w swoich kategoriach.

Album „Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence” z udziałem Anny Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszki Rehlis, Jarosława Bręka, Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego otrzymał podwójną nominacją do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2016 w kategoriach „ALBUM ROKU MUZYKA WSPÓŁCZESNA” i „NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ”!

Nagranie, którego dokonano w roku 2009, ukazało się jesienią 2015 wydane nakładem wytwórni DUX. Za realizację odpowiadają Wojciech Łopaciuk i Roman Rutyna.

W kategorii “Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca” o nagrodę walczy “Górecki / Aukso” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Za realizację nagrania odpowiedzialne były: Beata Jankowska – Burzyńska, Julita Emanuiłow. Orkiestra “Aukso” w ubiegłym roku zdobyła nagrodę Fryderyka za krążek “Kilar/Moś/Aukso”.

Tegorocznych laureatów poznamy 20 kwietnia 2016 roku, gdy statuetki Fryderyk 2016 zostaną przyznane w 8 kategoriach muzyki rozrywkowej, 8 kategoriach muzyki poważnej i 3 kategoriach jazzowych. Tak jak w poprzednich edycjach, statuetkę dla zwycięskich albumów muzyki rozrywkowej oraz jazzowej otrzymają zarówno wykonawcy, jak i producenci. W kategorii Utwór roku statuetki trafią do wykonawcy, autora tekstu oraz kompozytora muzyki nagrodzonego utworu.

W tegorocznej edycji odnotowano aż 1120 zgłoszeń do nominacji. W poszczególnych kategoriach konkurowało: 237 albumów z polską muzyką rozrywkową (234 w poprzedniej edycji); 91 albumów jazzowych (87 w poprzedniej edycji); 166 albumów z muzyką poważną (126 w poprzedniej edycji); 254 utwory muzyczne (266 w poprzedniej edycji); 223 teledyski (205 w poprzedniej edycji) oraz 84 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej (55 w poprzedniej edycji).

Dodatkowo, w edycji 2016 laureatami szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych – zostali: w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – pierwsza dama polskiego rocka, autorka piosenek i wierszy, wokalistka legendarnego zespołu Maanam, Olga Sipowicz – KORA; w kategorii MUZYKA JAZZOWA – światowej sławy muzyk jazzowy, kompozytor i aranżer Michał Urbaniak; w kategorii MUZYKA POWAŻNA – wybitny polski śpiewak operowy i aktor Bernard Ładysz.

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in.: Hey, Edyta Bartosiewicz, Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski, Kazik Staszewski, Varius Manx, Kasia Kowalska. Autorką przyznawanej statuetki Fryderyk jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Nominowani w poszczególnych kategoriach.

 

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz