„Čači Vorba” to grupa łącząca w swojej muzycy inspiracje cygańskie, bałkańskie i karpackie. W środę, 30 marca o godz. 19.00 Maria Natanson z zespołem wystąpi w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Na podst. materiałów prasowych.

Lubelski zespół istnieje od 2006 r. Wykonuje muzykę określaną jako „bałkański twist” czy „rumuński rock’n’roll”. „Čači Vorba” koncertuje w całej Europie, podróżując od miasta do miasta, od kraju do kraju, by promować muzykę z charakterystycznym etnicznym akcentem. W Suwałkach, prócz koncertu, muzycy wezmą udział również w spotkaniu opartym na zabawach tanecznych i muzycznych, których celem będzie umuzykalnienie najmłodszych, ale też nauka tolerancji i przełamywanie stereotypów.

Na zdj. Maria Natanson (fot. Krzysztof Werema - Vintage Agency, źródło: www.cacivorba.pl).
Na zdj. Maria Natanson (fot. Krzysztof Werema – Vintage Agency, źródło: www.cacivorba.pl).

Filarem zespołu „Čači Vorba” jest Maria Natanson, artystka znana suwalskiej publiczności z warsztatów i koncertu, który miał miejsce we wrześniu 2014 roku. Więcej w artykule: PIEŚNI ROMSKIE NA ŻYWO (ZDJĘCIA). Natanson pochodzi z rodziny o wielopokoleniowej tradycji muzycznej. Formalną edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat, ale ze względu na muzykę tradycyjną w wieku 15 lat przerwała naukę i wyjechała w Karpaty. Tam nauczyła się setek melodii i pieśni w dziesiątkach języków i dialektów jakie odnaleźć można na ogromnym, wielokulturowym obszarze Karpat. W trakcie kilkuletniej wędrówki w poszukiwaniu żywej muzyki podpatrywała swoich pierwszych mistrzów – naturszczyków, grała z wieloma znanymi muzykami i zespołami. Mieszkając przez prawie rok w romskiej osadzie w Czarnej Górze, nawiązała przyjaźń i współpracę z Teresą Mirgą i zespołem Kałe Bała.

satrika-b-iext31152720W październiku 2015 roku zespół „Čači Vorba” wydał nową płytę zatytułowaną „Šatrika” („wędrowna” w języku cygańskim). To wielobarwna, wielopłaszczyznowa opowieść, bezpańsko snująca się od Europy Wschodniej, Bałkany, przez nieistniejącą już dzielnicę cygańską w Stambule, w której
sfotografowano kota z okładki, aż po Indie czy azjatyckie stepy. Teksty oparte są na twórczości romskiej poetki Papuszy i autorskiej interpretacji świata w wielu językach.

Zespół „Čači Vorba” wystąpi w składzie: Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman; Rafał Gontarski – akordeon; Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew; Robert Brzozowski – kontrabas; Stanisław Siedlaczek – instr. perkusyjne.

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na koncert zespołu „Čači Vorba”. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Którą płytą grupy jest „Šatrika”? Odpowiedzi prosimy przesyłać mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem): redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

1 KOMENTARZ

  1. […] Koncert tej grupy ma być pierwszym z cyklu wydarzeń muzycznych pod nazwą „Na styku kultur”. Maria Natanson z zespołem zaprezentowała sporą dawkę inspiracji z Karpat – pieśni – „szczerej mowy” [tak tłumaczona jest nazwa zespołu – przyp. red.] różnych grup etnicznych, wielu tradycji i autorskich pomysłów muzyków. Więcej o zespole w artykule: JOC’N’ROLL NA ŻYWO – „ČAČI VORBA” ZAJRZY DO SUWAŁK. […]

Leave a Reply