W jaki sposób połączyć metafizyczne poszukiwania i interaktywność w ekspozycji z nurtu nowych mediów? Edyta Kasperkiewicz, doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, znalazła na to sposób. Wystawa, będąca odpowiedzią na to pytanie, została otwarta w piątek, 8 kwietnia w galerii Chłodna 20 w Suwałkach.

Z Toruniem Edyta Kasperkiewicz jest związana z racji wykształcenia i swojej pracy. To jednak artystka związana sercem z województwem podlaskim – Kasperkiewicz pochodzi z Moniek, jest też absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu. Wcześniej – jak wspominała podczas wernisażu wystawy – zajmowała się głównie malarstwem. Obecnie – poszukuje form artystycznej ekspresji, skupiając wysiłek twórczy wokół jednego tematu – koła.

– Zaczynałam od mandali. Poszukiwania doprowadziły mnie do „punktu”, który wykorzystuję na różne sposoby, np. w formie zapisu alfabetu Braille’a – tłumaczyła artystka w galerii „Chłodna 20”. Prace prezentowane na wystawie „Instalacje i obiekty” są wynikową poszukiwań narzędzi do pisania. Narzędzi nietypowych. – Zastanawiałam się, co zrobić, aby w przestrzeni wystawy można było pisać. Chciałam stworzyć wystawę interaktywną, zaprezentować obiekty, które można dotknąć. Prowadzę warsztaty z dziećmi – to ważny aspekt mojej działalności twórczej – stąd to poszukiwanie – dodała artystka.

Tytułowe „Instalacje i obiekty” to między innymi przeskalowane i zmodyfikowane liczydło… do pisania brajlem, domino z alfabetem Braille’a. Inne prezentowane w galerii obiekty to symboliczne przedstawienie „Początku” i „Końca”, kalendarze stanowiące jednocześnie zapis słowny i graficzny. Prace stworzone na bazie koła – na co też wskazuje sama artystka – są bardzo oszczędne.

Prostota wykorzystanych elementów geometrii i ich modułowość tworzą symboliczny i strukturalny fundament mojej twórczości, która jest dość ascetyczna i powściągliwa. Przy pierwszym oglądzie daje o sobie znać pewnego rodzaju dekoracyjność, która jest pierwszą warstwą kontaktu z dziełami, za którą można odkryć ich refleksyjną i symboliczną zawartość. Są to dyskretne refleksje o czasie, boskości, duchowości. Edyta Kasperkiewicz

Wystawa „Instalacje i obiekty” będzie prezentowana w galerii „Chłodna 20” do 8 maja.

Galeria Sztuki Współczesnej „Chłodna 20” – Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Noniewicza 71, Suwałki, tel. 87 566 42 11.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj