Marzenie o pięknej, smukłej sylwetce jest bardzo popularne. Gazety oraz liczne poradniki internetowe podpowiadają liczne sposoby na utratę zbędnych kilogramów, z których korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Liczne diety nie zawsze dają efekty zgodne z oczekiwaniami, ale można wspomóc je w oryginalny sposób – jogą.

Jak dobrze się odchudzać?

Odkąd odchudzanie się oraz utrzymanie prawidłowej wagi stało się trendem, powstało wiele diet, które mają pomóc utrzymanie pięknej sylwetki. Dieta Kwaśniewskiego, Dieta Dukana, nordyckie, jajeczne oraz inne mają za zadanie – w myśl ich twórców – pomóc osiągnąć wymarzoną wagę w krótkim czasie. Niektóre z diet istotnie przynoszą efekty, lecz trzeba pamiętać, że im krótsza dieta, tym łatwiej o późniejszy efekt jojo i powrót do wagi sprzed odchudzania, a nawet większej. Aby tego uniknąć należy odchudzać się w sposób rozsądny, rezygnując z tuczących pokarmów – zwłaszcza fast foodów i słodyczy oraz napojów słodzonych – i przechodząc na zdrowe produkty, głównie warzywa, owoce, tłuszcze roślinne, kasze i pieczywo pełnoziarniste. Ograniczenie szkodliwych produktów oraz jedzenie kilku niewielkich posiłków dziennie sprawia, że waga zaczyna powoli spadać. Powoli i tym samym z mniejszą szansą na powrót do stałej wagi. Jednocześnie racjonalne odchudzanie pozwala na poprawę ogólnego stanu zdrowia, przez co można uniknąć chorób serca, miażdżycy oraz problemów z układem pokarmowym.

Rucha utrata kilogramów

joga2Ograniczenie kalorii, zmiana ilości spożywanego jedzenia oraz jego jakości wydatnie wpływają na wagę, jednak sama modyfikacja jadłospisu to za mało. Konieczne jest włączenie do odchudzania aktywności fizycznej, nawet umiarkowanej. Aerobik, wizyty w siłowni, jazda na rowerze, pływanie, a nawet spacery mogą zwiększyć ilość zrzuconych kilogramów oraz poprawić wygląd sylwetki. Ćwiczenia wzmacniają całe ciało, uelastyczniają mięśnie, jak również pozwalają pozbyć się nadmiaru skóry pozostałej po schudnięciu. Najlepiej dostosować aktywność do własnych możliwości i nie przemęczać się, żeby nie doprowadzić do bolesnych urazów.

Na początku odchudzania, dobrze jest wybrać ćwiczenia, które ułatwią rozciągnięcie ciała i jego dotlenienie, a w tym najlepiej sprawdzi się joga.

Joga a odchudzanie

Joga jest polecana podczas odchudzania, jednak nie można traktować jej jako złotego środka, który sprawia, że po miesiącu regularnych ćwiczeń zniknie 10 kilogramów. Należy potraktować jogę jako wspomaganie procesu odchudzania i pomoc w spalaniu kalorii. Dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń z jogi, tzw. asanów, można znacząco przyśpieszyć metabolizm oraz wysmuklić sylwetkę. Jeżeli joga będzie połączona ze zdrową dietą, wówczas osiągnięcie wymarzonej wagi nie będzie trudne.

Ważne są również zdolności regeneracyjne i rozluźniające jogi. Pozwala to na rozluźnienie organizmu spiętego zmianą żywienia – niektórzy źle to znoszą, są podenerwowani – i zaniechanie obsesyjnego myślenia o jedzeniu. Dodatkowo, ma się więcej energii do działania, co jest równie istotne, ponieważ podczas odchudzania często dochodzi do nagłego spadku energii.

Asany a piękna sylwetka

Ćwiczenia, asany, charakterystyczne dla jogi, są różnorodne, a wiele z nich jest stosunkowo prostych do wykonania i niezbyt forsujących. Jest to szczególnie korzystne dla osób rozpoczynających zarówno ruch, jak i odchudzanie.

Podstawowymi zaletami asanów wspierających odchudzanie jest regulowanie działania układu hormonalnego, co pozwala na opanowanie przybierania na wadze oraz wodno-lipidowego, dzięki czemu poprawia się wygląd skóry. Za kolejne zalety można uznać wpływ asanów na muskulaturę oraz stan kręgosłupa i poprawę sylwetki oraz znaczącą redukcję stresu. Redukowanie zdenerwowania jest szczególnie ważne, ponieważ to właśnie zdenerwowanie bywa często przyczyną napadów apetytu, odbijających się negatywnie na wadze.

Jogę może wykonywać każda osoba, która chce z powodzeniem zrzucić zbędne kilogramy. Jest to znacznie lepszy początek aktywności fizycznej, niż nagłe rozpoczęcie biegania, które mogłoby doprowadzić do zniszczenia stawów.

Istnieje wiele sposobów ćwiczenia jogi. Można zapisać się na zorganizowane zajęcia, które nie są przesadnie drogie, jak również skorzystać z Internetu i ćwiczyć razem z instruktarzem na filmikach wideo lub z rysunkowymi instrukcjami.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html

1 KOMENTARZ

  1. Mi w odchudzaniu bardzo pomogło zastosowanie Foreverslim. Co prawda środek kupiłam na Allegro, a później na stronie slim24.pl trafiłam na lepszą promocję, ale to jest jedyna rzecz, powiedzmy negatywna jaką mogę na jego temat napisać. Ci do skuteczności zero zastrzeżeń. Tak jak czytałam przed zakupem, gdy byłam na etapie poszukiwać. 3 miesiące i nie było nadwagi

Dodaj komentarz