Reklama
- Reklama -

Bez wizy na Kanale Augustowskim jeszcze przed wakacjami?

Uroki Puszczy Białowieskiej po stronie polskiej i białoruskiej można poznawać bez wizy. Kanał Augustowski to kolejna atrakcja turystyczna, która czeka na taką decyzją. A ta ma podobno zapaść już niebawem.

Polsko-białoruskie przejście graniczne Rudawka – Lesnaja będzie można przekraczać bez wizy, ale z paszportem. To zapewnienia, które padły podczas piątkowej (20.05) konferencji w Augustowie: „Kanał Augustowski – szlak turystyczny łączący Wschód z Zachodem. Rozwój i promocja transgranicznego produktu turystycznego”, towarzyszącej II Polsko-Białoruskiemu Forum Turystycznemu. W czasie konferencji odbyły się również spotkania grup roboczych z udziałem m.in. Dawida Laska, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Michaila Portnoy, wiceministra sportu i turystyki Republiki Białorusi.

Dawid Lasek z Ministerstwa Sportu i Turystyki przyznał, że atmosfera współpracy polsko-białoruskiej jest bardzo dobra. Dodał też, że destynacja, jaką jest Kanał Augustowski, warto promować na szerszą skalę. – Potencjał trzeba przekształcić w produkt turystyczny – podkreślił. Dzięki przychylności białoruskiego rządu, który pomysł popiera, współpraca turystyczna po obu stronach granicy stanie się faktem już w drugiej połowie roku.

Bogdan Dyjuk, reprezentujący podczas spotkania Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego liczy na to, że turystyczny ruch bezwizowy na Kanale Augustowskim zostanie wprowadzony jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. – Wkrótce wrota śluzy otworzą się na oścież – zaznaczył.

W organizację konferencji i forum włączyły się instytucje: Polska Izba Turystyki (Oddział Podlaski), Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego oraz Grodzieński Obwodowy Komitet Wykonawczy – Wydział Sportu i Turystyki.

Odległość na trasie Kanału Augustowskiego z Augustowa do granicy z Białorusią wynosi 47 km. Wodniacy pokonują po drodze śluzy: Przewięź, Swoboda, Gorczyca, Paniewo, Perkuć, Mikaszówka, Sosnówek, Tartak , Kudrynki, aż do granicznej Kurzyniec.

Fot. Niebywałe Suwałki – Klaudia Jakubanis

Najnowsze artykuły

Motywacja to mit – co naprawdę sprawia, że ludzie robią to, co trzeba?

Ludzie często wierzą, że motywacja to droga do skutecznego działania. Widząc...

„Renta wdowia” – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już...

Premiera nowej koszulki na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run

Organizatorzy imprezy oraz sponsor tytularny firma Rossmann zaprezentowali biegową...

Świętuj z nami Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru! 

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy...

Cztery nowe parkingi ułatwią dostęp do kolei 

Wygodniejsze codzienne dojazdy i możliwość łatwego łączenia podróży samochodem...
Reklama

Pozostałe artykuły

Cztery nowe parkingi ułatwią dostęp do kolei 

Wygodniejsze codzienne dojazdy i możliwość łatwego łączenia podróży samochodem oraz pociągiem zyskają podróżni na liniach Sokółka – Suwałki oraz Bielsk Podlaski – Hajnówka. Ogólnodostępne...

Sejmik Województwa Podlaskiego o głosowaniu nad Tarczą Wschód: Polityczne kalkulacje i antyunijna populistyczna retoryka

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności Unii Europejskiej, w której projekt Tarcza Wschód uznano za kluczowy dla bezpieczeństwa całej Wspólnoty....

Polichromia odkryta w kościele ewangelickim w Suwałkach

Podczas prac remontowych w kościele ewangelickim w Suwałkach dokonano niezwykłego odkrycia. Na ścianie zachodniej, dotąd ukrytej za organami, odsłonięto dawną polichromię, przedstawiającą kwieciste motywy...