Fitness dla mięśni oka

0
493

Sport to zdrowie. To wie każdy. Mniej powszechna jest jednak świadomość, że oczy również potrzebują ćwiczeń do sprawnego działania. Dzięki wygranej w konkursie „bizneSÓWKI”, profesjonalny trening pod nazwą „Terapia Widzenia” prowadzony jest również w Suwałkach.

Autor: Iwona Danilewicz

Główna nagroda w konkursie „bizneSÓWKI”, czyli kwota 10 tys. złotych, powędrowała do Barbary Pakuły, prowadzącej „Visus Optyk”. Laureatka konkursu postanowiła rozszerzyć działalność o profesjonalny gabinet Terapii Widzenia – pierwszy w Suwałkach i pierwszy w województwie. Jak zaznacza Barbara Pakuła, optometrystka, najbliższe ośrodki, w których można ćwiczyć oczy znajdują się w Warszawie i Olsztynie. W Białymstoku prowadzone są jedynie ćwiczenia ortoptyczne, różniące się nieco od terapii.

Barbara Pakuła całą wygraną kwotę przeznaczyła na zakup sprzętu potrzebnego do ćwiczeń. – Sprzęt może i niepozorny, jest jednak bardzo wydajny. Może być wykorzystywany do wszystkich czynności w ramach Terapii Widzenia – podkreśla Pakuła. W gabinecie przy ulicy Kościuszki 32 znalazły się m.in.: stereoskop z funkcją cheiroskopu, zestawy tranaglifów, berneloskop, wektogramy, flippery oraz wszelkie pomniejsze testy polaryzacyjne do pobudzania wzroku i utrzymywania widzenia obuocznego.

REKLAMA.
REKLAMA.

Terapia Widzenia skierowana jest do osób dorosłych, ale przede wszystkim do najmłodszych – dzieci z zezem, niedowidzeniem, dysleksją lub problemami z nauką. Jak przekonuje optometrystka z „Visus Optyk” – te ćwiczenia może wykonywać każdy – bez względu na to, czy ma jakąś wadę wzroku. – Sprawność widzenia to coś innego niż wada wzroku. Sprawność to jest kwestia mięśni, dlatego zez często wynika z niesprawności mięśni oka, bądź nieskorygowanej wady. Dobieranie okularów to jest jeden aspekt naszej działalności, drugi to właśnie trening wzrokowy, który pozwala na wyprowadzenie i utrwalenie dobrego widzenia – tłumaczy Barbara Pakuła. Ćwiczenia są uniwersalne. Na Terapii Widzenia skorzysta nie tylko dziecko z zaburzeniami, ale i osoba pracująca w biurze, przy komputerze, a także zawodowy kierowca lub sportowiec. – Ćwiczenia zwiększają widzenie obwodowe, powodując tym samym zwiększenie szybkości wyostrzania widzenia i mocy użycia oka – dodaje optometrystka.

Czas trwania terapii jest ustalany indywidualnie. Dorosłym, zdrowym osobom wystarcza zwykle 5 spotkań i dodatkowe ćwiczenia w domu, które potem trzeba wykonywać samodzielnie, by utrzymać sprawność mięśni oka. Przy stanach chorobowych terapia może trwać od 5 tygodni do nawet roku. W przypadku ćwiczeń z dziećmi liczy się też zaangażowanie i poziom zainteresowania malucha.

Gabinet Terapii Widzenia działa od niedawna, ale klienci już są. W czasie wakacji Barbara Pakuła planuje przeprowadzić wakacyjną akcję prewencyjną polegająca na przebadaniu około 100 dzieci.

Do 13 maja „Visus Optyk” zaprasza na Dni Otwarte w Centrum Dobrego Widzenia. Rodzice wraz z dziećmi mogą zasięgnąć porady w zakresie: terapii widzenia; wyboru oprawek dla dzieci i dorosłych; aplikacji soczewek kontaktowych; różnicy pomiędzy badaniem optometrycznym a okulistycznym dzieci; zalet i wad różnych rodzajów korekcji.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply