Na odszkodowanie w wysokości 200 tys. złotych liczyła Diecezja Ełcka, występując na drogę sądową. Sprawa dotyczyła pogorszenia się stanu zabytkowego klasztoru pokamedulskiego nad jeziorem Wigry w czasie, gdy obiektem administrował Dom Pracy Twórczej, podlegający Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównym argumentem, choć nie jedynym, uwzględnionym w maju 2016 roku przez warszawski sąd było przedawnienie roszczeń. Kuria wystąpiła do sądu cztery lata po wypowiedzeniu w 2010 roku umowy dzierżawy zabytkowego obiektu przez resort kultury. Sąd przypomniał, że wniosek o tego typu odszkodowanie przedstawiciele kurii powinni wnieść maksymalnie do roku po zakończeniu umowy. Wyrok jest prawomocny.
Historia współpracy z Ministerstwem Kultury nie przebiegała modelowo. W 1973 roku – jeszcze wówczas Ministerstwo Kultury i Sztuki – zwróciło się do Kościoła z prośbą o wydzierżawienie pokamedulskiego kompleksu na 50 lat. Ministerstwo (Skarb Państwa) zobowiązało się w drodze umowy na poczet czynszu dzierżawnego zaliczyć nakłady poniesione w związku z odbudową i remontami klasztoru, co zostało ujęte w § 6 umowy następująco: „2. Na poczet opłaty (ust.1) zostają zaliczone nakłady dokonane przez Skarb Państwa na remont i odbudowę budynków i urządzeń położonych na nieruchomościach w Wigrach zarówno na terenie oddanym w użytkowanie jak i poza tym terenem, a ponadto zaliczone będą i dalsze wydatki ponoszone przez Skarb Państwa związane z naprawami i nakładami nie będącymi w związku ze zwykłym korzystaniem z nieruchomości w § 1.”
Obiekt tej miary co klasztor wigierski, umiejscowiony w dość specyficznym klimacie, zawsze wymagał i wymaga ogromnych środków finansowych na swoje utrzymanie. Z powodu braku tych środków w przeszłości nie było możliwe doprowadzenie go do dawnej świetności. Dzierżawca, Ministerstwo Kultury i Sztuki zważywszy na koszty, jakie trzeba zabezpieczać w budżecie każdego roku na utrzymanie tego kompleksu, jeszcze przed wygaśnięciem wspomnianej umowy zawartej w 1973 r., zwróciło się z prośbą w 1991 r. o wcześniejsze jej rozwiązanie (Minister Kultury i Sztuki M. Rostworowski, pismo z dnia 26.09.1991 r.). Kolejna próba wycofania się z dzierżawy zawarta jest w liście Ministra W. Dąbrowskiego z dnia 27.09.2005 r. Ostatecznie, pismem z dnia 9 grudnia 2010 r. Minister B. Zdrojewski jednostronnie wypowiedział dzierżawę klasztoru wigierskiego, skracając ją o 12 lat. W odpowiedzi na to Biskup Ełcki, Biskup Jerzy Mazur w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, dnia 8 grudnia 2010 r. powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji (WANE), który mieścić się będzie na terenie klasztoru wigierskiego. WANE rozpoczął swoją działalność w Uroczystość Bożego Miłosierdzia, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, dnia 1 maja 2011 r. (źródło: WANE).