Wigraszek już puka do bram miasta

0
58
Nagroda festiwalu "Wigraszek".
Nagroda festiwalu “Wigraszek”.

Gdy młodzi aktorzy wkraczają do świata Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży “Wigraszek”, odbierają symboliczne klucze od miasta. Przez kilka dni nad Czarną Hańczą rządzi teatr, a młodych adeptów tej sztuki opieką otacza Melpomene. Kolejna edycja już w czerwcu.

“Wigraszek” od lat promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych z Polski oraz z zagranicy. W tym roku już po raz piętnasty na suwalskich scenach młodzi aktorzy dokonają podsumowania swoich dokonań artystycznych, a najlepsi z nich wybrani przez jury w składzie: Mariusz Orzełek, Krzysztof Zemło, Brygida Dworok-Mich, Hanna Lasserre oraz Madeleine Bongard, otrzymają nagrody.

Prezentacje konkursowe rozpoczną się 12 czerwca o godzinie 9.00. Festiwalowi towarzyszą również spektakle teatrów zawodowych. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe WSTĘP WOLNY!

Tegorocznej edycji przyświeca – i to dosłownie – hasło „Światło”. Pierwszego dnia “Wigraszka” odbędzie się „Parada Światła”, czyli korowód postaci teatralnych z udziałem Teatru Makata z Warszawy, podczas którego będzie można zobaczyć animacje w reżyserii Artura Lisa.

„Światło – od pomysłu do realizacji” wernisaż wystawy lalek i rekwizytów Teatru „Baj” w Warszawie autorstwa Urszuli Kubicz-Fik to propozycja na  12 czerwca o godzinie 18.15 w galerii Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Truth be told zdjęcie„Szczerze mówiąc…” anglojęzyczny spektakl na podstawie „Skąpca” Moliera w wykonaniu Madeleine Bongard w reżyserii Hanny Lasserre, odbędzie się 12 czerwca o godzinie 17.00. Sztuka zaprasza widza do udziału w nietypowym śledztwie. Tropić będziemy… storytelling, specyficzną narrację powszechnie obecną we współczesnej reklamie, biznesie i polityce. Wciąż aktualny tekst rozśmiesza do łez. Ale zmusza również do zadania sobie gorzkich pytań o uniwersalne wartości. Aktorka, ukazując relację między postaciami sztuki, przedstawia różne typy postaw w stosunku do pieniędzy. Skłania do refleksji na temat konsumpcji, zarządzania własnością oraz władzą utożsamianą z majątkiem. Posługując się fikcją wykreowaną przez Moliera w XVII wieku, opowiada o tematach aktualnych również w dzisiejszych czasach. Umiejętnie konstruuje przekonującą opowieść o różnych kontekstach tej samej rzeczywistości. Sztuka, łącząc humor i refleksję, stawia pytanie o praktykowane współcześnie techniki komunikacyjne. W szczególności ujawnia performatywny charakter narracji wykorzystywanej dla celów politycznych i handlowych – opowieść zadziała, gdy poruszy odbiorcę na poziomie emocjonalnym. Ważny jest dobór właściwego słownictwa i systemu metafor, odpowiednie budowanie napięcia i utrzymywanie zainteresowania.

wesele-3Publiczność i uczestnicy “Wigraszka” zobaczą również „Wesele”- spektakl plenerowy w wykonaniu teatru ulicznego „Makata” z Warszawy. „Wesele” to spektakl zainspirowany obrzędem weselnym i towarzyszącymi mu pieśniami, tańcami i obyczajami. Dramaturgia przedstawienia oparta na strukturze rytuału przejścia, ubarwiona szczyptą ironii, absurdu i kiczu, wychodzi poza prostą rekonstrukcję i staje się uniwersalną opowieścią o kobiecie i mężczyźnie. Istotną częścią widowiska jest widz – podążając w orszaku uczestniczy w śpiewach, tańcach i zabawach, staje się gościem weselnym. Centralnymi postaciami spektaklu są monumentalne lalki Panny Młodej i Pana Młodego. Towarzyszy im żywa muzyka i pieśni. Spektakl zostanie wystawiony w poniedziałek, 13 czerwca o godz. 20:30 w parku Konstytucji 3 Maja.

il-lusions-YA1A1236-600x401„Iluzje” – spektakl aktorów Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. Przedstawienie zainspirowane między innymi surrealistycznym malarstwem Dalego i tańcem. Senna wędrówka w poszukiwaniu formy odzwierciedla nasze wyobrażenia na temat własnego ciała i tożsamości. Czy Iluzja – kres tej wyprawy – pozwoli nam dostrzec więcej? Surrealizm to kierunek sztuki, który burzy nasze racjonalne podejście do życia. To właśnie za pomocą niego troje młodych ludzi szuka odpowiedzi na to jak wyrazić siebie. Wykorzystując to, co ma każdy z nas, czyli własne ciało, zapraszają na senną wędrówkę w poszukiwaniu formy. Spektakl łączy w sobie nocne koszmary z irracjonalnymi formami pokazującymi nasze wyobrażenia na temat własnego ciała i poszukiwania naszej tożsamości. 30-minutowy zbiór etiud zainspirowanych malarstwem, tańcem oraz wszelkim rodzajem ruchu prowadzi nas do Iluzji. Iluzji, która zazwyczaj pozwala nam dostrzec najwięcej. “Iluzje” będzie można obejrzeć na Dużej Scenie SOK w środę, 15 czerwca o godz. 11:00.

Dodaj komentarz