Cud w teatrze. W Dramatycznym premiera „Cudownej”

0
320
Fot. Emilia Rogalska.

W sobotę, 11 czerwca widzowie będą mieli okazję zobaczyć cud w teatrze. Na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Zuzanna Bojda reżyseruje „Cudowną” na podstawie reportażu Piotra Nesterowicza o tym samym tytule.

Informacja prasowa.

Książka Nesterowicza relacjonuje powszechnie znaną na Podlasiu historię zabłudowskiego cudu. Opowiada o spirali zazdrości i strachu, przeradzających się w przemoc (systemową, werbalną, fizyczną), która rodzi poczucie winy, wywołujące kolejne fale przemocy; o osaczeniu jednostki przez oczekiwania, zawiść i pomówienia, przygnieceniu ciężarem „misji”, błogosławieństwem, które staje się przekleństwem wypaczającym i naznaczającym życie.

– Historia cudu, jaki wydarzył się w Zabłudowie, stała się wymówką do uniwersalnego spojrzenia na życie mieszkańców małych, nie tylko podlaskich, miejscowości. Sama pochodzę z takiej właśnie niewielkiej miejscowości, więc nikogo nie oceniam ani nie stygmatyzuję. Spektakl pokazuje życie w miejscu, w którym skupiają się ludzie i ich nie mające ujścia problemy, gdzie ludzie się ze sobą trochę gniotą – mówi Zuzanna Bojda. Nad adaptacją reportażu na potrzeby przedstawienia reżyser pracowała wraz z Piotrem Nesterowiczem i tak jak książka, spektakl skupia się głównie na relacjach międzyludzkich. Ale jak przyznaje Bojda – inspirowały ją również baśnie i ludyczne wierzenia naszego regionu.

Opiekę artystyczną nad spektaklem objęła Agnieszka Korytkowska-Mazur. Maciej Zakliczyński opracował ruch sceniczny, autorką kostiumów jest Beata Bojda, a scenografię przygotowała Dominika Grzybek. Za muzykę w przedstawieniu odpowiada Griot Groove, a za wizualizację i reżyserię światła – Tomasz Ziółkowski. Na scenie, obok aktorów Teatru Dramatycznego, będzie można zobaczyć gościnnie występującą Katarzynę Pietruską.

Podczas przedstawienia widzowie będą mogli zobaczyć fragmenty filmu Zdzisława Rynkiewicza „Cud mniemany, czyli Zabłudów bliżej nieba”, przedstawiającego wydarzenia z 1965 r.

Najbliższa okazja, aby obejrzeć spektakl już w sobotę 11 czerwca, o godz. 20:00. Kolejne przedstawienia odbędą się 12 czerwca, o godz. 20:30 oraz 26 czerwca o godz. 18:00. Bilety w cenie dostępne są w kasie teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety

W bieżącym sezonie portal „Niebywałe Suwałki” wspiera informacyjnie działania TD.

Fot. Emilia Rogalska, Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Leave a Reply