Reklama

Na chwilę przed premierą „Exodus 2.0”

Data:

- Reklama -

W najbliższą sobotę, 4 czerwca na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu „Exodus 2.0” Artura Pałygi w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Początek przedstawienia o godz. 20:00 na dużej scenie.

Informacja prasowa.

Exodus 2.0 Fot. Emilia Rogalska (8)Podstawą oraz główną inspiracją przedstawienia jest historia bieżeństwa. To na historii bieżeństwa oraz na relacjach bieżeńców budowana jest rzeczywistość „Exodusu 2.0”. – Tak naprawdę wszyscy jesteśmy potomkami uchodźców – mówi Grzegorz Falkowski. – W spektaklu próbujemy dowiedzieć się, dlaczego zaczyna się iść, dlaczego się ucieka oraz skontrastować wyobrażenia o uchodźcach, z tym jak wygląda rzeczywistość, której telewizja nam nie pokaże – dodaje.

Autorem tekstu jest Artur Pałyga, jeden z najbardziej wszechstronnych młodych dramaturgów w Polsce. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@port w Gdyni oraz zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Scenografię do spektaklu stworzył Jacek Malinowski, kostiumy Agata Wąs, muzykę skomponował Michał Jacaszek, a za ruch sceniczny odpowiada Maciej Zakliczyński.

„Exodus 2.0” to opowieść o uchodźstwie, o migracji, o świecie w momencie gwałtownego poruszenia, widziana z perspektywy dwójki ludzi z naszego bezpiecznego i stabilnego świata. Bohaterowie są wrzuceni w ten ruch, w to poruszenie, w tę gwałtowną zmianę, być może z własnej woli, być może to gracze, którzy spragnieni silnych wrażeń biorą udział w grze „Exodus 2.0”, gdzie błądzą w lesie wyobrażeń na temat uchodźców, wojny i upadku znanego im świata.

Spektakl wyreżyserowała Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, która jak sama mówi, jest pewnego rodzaju podsumowaniem. To zamknięcie okresu poszukiwań i penetrowania historii Podlasia, dotykania niewygodnych tematów i zadawania trudnych pytań. – To, co dzieje się w „Exodusie”, pokazuje, że podlaskie historie, z których przez te lata czerpaliśmy udało się wyprowadzić w dużo bardziej ogólne ramy – podkreśla.

Na dużej scenie poza aktorami Teatru Dramatycznego będzie można zobaczyć zaproszonych gości: Grzegorza Falkowskiego (aktora Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie) oraz studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku: Daniela Laseckiego, Patryka Ołdziejewskiego i Rafała Pietrzaka.

Na „Exodus 2.0” zapraszamy w dniu premiery, a także 5 oraz 25 czerwca. Bilety na spektakl (premiera – 50 zł, bilet normalny – 40 zł, ulgowy – 35 zł, studencki – 20 zł) dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na: www.dramatyczny.pl/bilety.

Promocję medialną spektakli TD w Białymstoku wspiera od kilku sezonów portal „Niebywałe Suwałki”.

Fot. Emilia Rogalska, Teatr Dramatyczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Premiera spektaklu „Małe zbrodnie małżeńskie” za nami

W piątkowy wieczór, 10 maja, odbyła się ostatnia w...

Majówka w Teatrze Dramatycznym!

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zachęca do...

Nieudana ucieczka przed samym sobą – spektakl „Madagaskar” w SOK-u

Nazwa „Madagaskar” brzmi egzotycznie, byś może kusząco, ale dla...

Rozpoczęły się XVII Spotkania z Monodramem o Złotą Podkowę Pegaza

Teatromani tego wydarzenia nie mogą przegapić! We czwartek (2...