Pięć Smaków – Azja w Augustowie

0
149
Kadr z filmu "Zabójczyni".

Orientalne podróże można odbywać także poprzez filmy. Peregrynacje związane z obecnością X muzy w Augustowie, ale i poznawaniem smaków odbędą się w dniach 5-8 czerwca w tamtejszym kinie „Iskra”.

Na podst. materiałów promocyjnych.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków i DKF Kinochłon zapraszają na wydarzenie pionierskie w Augustowie. Replikę festiwalu filmowego, który na dobre zadomowił się w filmowej Polsce. Kino Azji to jedną z propozycji w trakcie festiwalu

Przez cały festiwal w restauracji „Ogródek pod Jabłoniami” w Augustowie serwowane będą dania kuchni azjatyckiej, przygotowane specjalnie z tej okazji przez szefa kuchni. W menu również drinki, które swoją nazwę wzięły od tytułów filmów z programu.

PonyoPierwszy dzień – niedzielę, 5 czerwca rozpocznie o godz. 10.30 pokaz japońskiego filmu „Ponyo” z 2008 r. Seans odbędzie się w ramach DKF Kinochłonek. Po seansie konkursy z nagrodami.

„Ponyo” to fantastyczna, bezpretensjonalna i posiadająca w sobie niesamowitą magię animacja wychodząca spod szyldu Studia Ghibli w rewelacyjnej reżyserii mistrza Hayao Miyazakiego (Księżniczka Mononoke, Spirited Away: W krainie bogów, Ruchomy zamek Hauru). Film opowiada o niezwykłych przygodach małej rybki Ponyo oraz pięcioletniego chłopca o imieniu Sosuke, który jest jej największym przyjacielem. To historia o spełnianiu najskrytszych marzeń i dotrzymywaniu w tajemnicy największych sekretów.

Rolada z sandacza - zwycięskie danie warsztatów kulinarnych u Marcina Budynka.
Rolada z sandacza – zwycięskie danie warsztatów kulinarnych u Marcina Budynka i Mariusza Olechno.

W poniedziałek, 6 czerwca o godz. 17.30 w augustowskim kinie „Iskra” odbędzie się bezpłatny pokaz z udziałem sushi mastera – Mariusza Olechno. Więcej o Mariuszu Olechno: SUSHI I KUCHNIA FUSION – MARCIN BUDYNEK ORAZ MARIUSZ OLECHNO „UCZĄ GOTOWAĆ”.

Tego samego dnia, o godz. 19.00 publiczność festiwalu „Pięć smaków” obejrzy w towarzystwie Marcina Krasnowolskiego film produkcji chińsko-tajwańskiej „Zabójczyni” (bilety do nabycia w Miejskim Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta).

Chiny, IX wiek n.e. 10-letnia córka generała zostaje porwana przez mniszkę, która wprowadza ją w tajniki sztuk walki, zamieniając w doskonale wyszkoloną zabójczynię. Dziewczynka jest bezwzględnie posłuszna, bez wahania eliminuje okrutnych i skorumpowanych namiestników władcy. Pewnego dnia po nieudanej misji zostaje odesłana w rodzinne strony z rozkazem zabicia mężczyzny, którego miała poślubić. Teraz jej ukochany jest potężnym przywódcą Północnych Chin i zagraża stolicy. Po 13 latach z dala od domu młoda kobieta musi skonfrontować się z rodzicami, wspomnieniami z dzieciństwa oraz długo tłumionymi uczuciami. Związana przysięgą wierności wobec przełożonej musi wybrać pomiędzy uświęconą tradycją, w której ją wychowano, a głosem serca.

We wtorek, 7 czerwca o godz. 17.00 w MDK w Augustowie odbędą się warsztaty szycia dla dzieci „Szmaciana Japoneczka”. Wstęp 10 zł (wymagane  zapisy). O godz. 19.30 pokaz filmu „Made in Hongkong” z udziałem gościa – Krzysztofa Sienkiewicza.

"Bunohan".
„Bunohan”.

Na zakończenie „Pięciu smaków” – w środę, 8 czerwca o godz. 17.00 w MDK w Augustowie warsztaty origami dla dzieci. Wstęp 10 zł. O godz. 19.30 w kinie „Iskra” pokaz produkcji malezyjskiej – „Bunohan”. Po seansie spotkanie z Jagodą Murczyńską.

Trzej bracia wracają do odludnej wioski, gdzie spędzili dzieciństwo. Realistyczne, acz surowe przedstawienie współczesnego malezyjskiego społeczeństwa prowincji. Brutalność starć między bohaterami i pełne agresji konflikty przeplatają się w filmie z poetycką posępnością narracji.

Organizator: DKF Kinochłon
Współorganizator: Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Mecenat: Augustowskie Placówki Kultury, Kino Iskra
Partnerzy: Łukasz Kuczyński, Ogródek Pod Jabłoniami, Akademia Kulinarna Marcina Budynka, KOKU Sushi
Partnerzy medialni: Augustow24.pl, Dziennik Powiatowy, Niebywałe Suwałki, Augustowski Reporter

Leave a Reply