Reklama

Sukces w tradycji

Data:

- Reklama -
Na zdj. Anna Szafranowska (zdj. z archiwum prywatnego).
Na zdj. Anna Szafranowska z nagrodą (zdj. z archiwum prywatnego).

Anna Szafranowska, znana jako założycielka Suwalki Gospel Choir, niemal o dwóch dekad zajmuje się również śpiewem tradycyjnym. Podczas 50. edycji Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu wyśpiewała II miejsce w kategorii folklor – kontynuacja.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych ma długą historię. Anna Szafranowska wzięła w nim udział po raz pierwszy – jako wykonawca. Czternaście lat temu przyjechała do Kazimierza, by posłuchać innych. – Już wtedy zauważyłam, że to niesamowita lekcja folkloru z całej Polski. Można tu przekonać się, jak różnorodna jest kultura ludowa. Festiwalowi towarzyszą targi licencjonowanych twórców ludowych. W tym roku odbyło się też seminarium dotyczące historii Festiwalu. Klimat wydarzenia jest niepowtarzalny – wszyscy wykonawcy, zespoły i instrumentaliści przez cały czas trwania FKiŚL mają na sobie tradycyjne stroje – podkreśla Anna Szafranowska. Dla laureatki była to też podróż sentymentalna – Anna Szafranowska przygodę ze śpiewem tradycyjnym rozpoczęła w Lublinie.

Mieszkająca obecnie w Suwałkach sejnianka przekonała jury trzema suwalskimi pieśniami weselnymi, wykonywanymi m.in. przed wieczorem panieńskim i podczas oczepin. – Nie nastawiałam się na żadną nagrodę, mimo że pieśni ludowe śpiewam od 18 lat, a uczę śpiewu od 11 lat – dodaje Anna Szafranowska. Laureatka II nagrody przyznaje, że choć za nią sporo występów, tym razem miała ogromną tremę. Słuchacz nie zawsze jest zainteresowany, w Kazimierzu – śpiewałam do świadomego odbiorcy, ludzi od lat przyjeżdżających na ten Festiwal, jurorów – specjalistów w tej dziedzinie – mówi. Jak dodaje uczestniczka – nieocenioną pomocą służył jej Mirosław Nalaskowski z Suwalskiego Ośrodka Kultury, z którym konsultowała wybór pieśni.

W tym roku przez publicznością i jurorami wystąpiło: 25 kapel, 29 zespołów śpiewaczych, 15 instrumentalistów, 23 solistów śpiewaków, 13 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja (w tej kategorii wygrała właśnie Anna Szafranowska) oraz 24 grup w konkursie „DUŻY – MAŁY”. W sumie w konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 14 województw.

Wśród laureatów z województwa podlaskiego znaleźli się: w kategorii zespołów śpiewaczych nagrodę zdobył Rodzinny Zespół Śpiewaczy z Rakowicz; wyróżnienie zaś – Zespół Śpiewaczy ze Turośli. W gronie instrumentalistów jedną z nagród otrzymał Eugeniusz Piaścik, harmonia pedałowa, z Dębnik. W kategorii solistów śpiewaków I miejsce zajęła Anna Andruszkiewicz z Wiżajn, II nagrodę wywalczył Marcin Lićwinko z Rogożynka. W kategorii folklor – kontynuacja II miejsca zajęły: Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej oraz Anna Szafranowska z Suwałk. III nagroda trafiła do Zuzanny Kozłowskiej i Magdaleny Balewicz z Suwalszczyzny. W kategorii „DUŻY – MAŁY” docenieni zostali: Jan Kania z uczniami z Turośli oraz Beata Szyszko-Anzulewicz z Przemysławem Wierzchowskim z Rutki Tartak (II miejsce).

Szczegółowe wyniki TUTAJ.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Żywioły kobiety” – odkryj siłę kobiecego potencjału podczas warsztatów na Suwalszczyźnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pełnią swojego potencjału? Czy...

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...