W regionie powstaje „Znachor 2”. Szukają statystów

0
176

Niebawem w Bielsku Podlaskim (woj. podlaskie) rozpoczną się zdjęcia do filmu pt. „Wnyki”, który realizują filmowcy z Białostocczyzny. Produkcja nawiązuje do słynnego filmu “ Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana z 1981 roku. Na ekranie zobaczymy m.in. Stanisławę Celińską, Bożenę Dykiel, Tomasza Stockingera, Artura Barcisia oraz Andrzeja Beję-Zaborskiego.

Premiera filmu za 203 dni. Zdjęcia będą realizowane na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy w Bielsku Podlaskim oraz jego okolicach. W produkcję filmu zaangażowali się Marek Włodzimirow, reprezentujący Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, Tomasz Sulima oraz Stowarzyszenie Kreatywny Bielsk Podlaski. Autorem scenariusza jest Mirosław Miniszewski. Za reżyserię odpowiada Szymon Nowak. Autorem zdjęć będzie Paweł Jakubowski.

Głównym bohaterem filmu jest Jakub Pawlicki, który po latach powraca do rodzinnego miasta i zatrudnia się jako dziennikarz w lokalnej gazecie. Czeka go niełatwa konfrontacja z porzuconą przed laty rzeczywistością. Jakub odnajdzie swoją pierwszą miłość – Marysię oraz spotka szkolnego kolegę – Radka Prokopa. Okaże się jednak, że w życiu trójki przyjaciół wiele się zmieniło. Szukając materiału na pierwszy artykuł Jakub trafi do odludnego siedliska, które zamieszkuje Joanna Czyńska, wnuczka słynnego Profesora Wilczura…

W roli Jakuba Pawlickiego wystąpi Ksawery Szlenkier, Marysię zagra Aleksandra Grzelak. W postać Radka Prokopa wcieli się Mateusz Sacharzewski, który wraz z Julianną Dorosz będzie reprezentował na ekranie Bielsk Podlaski. W filmie wystąpią również m.in.: Monika Wróblewska, Karol Smaczny, Arkadiusz Janiczek, Robert Jarociński, Michał Żerucha, Grzegorz Daukszewicz, Paweł Krucz, Mateusz Rusin oraz Igor Obłoza. Lista aktorów nie jest jeszcze zamknięta. W sobotę, 4 czerwca w godz. 13.00 – 20.00 w II LO z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim odbędzie się casting – poszukiwane są osoby w każdym wieku do ról epizodycznych oraz statyści. Twórcy zapraszają też pary, rodziny z dziećmi oraz… motocyklistów.

Film otrzymał dofinansowanie Urzędu Miasta Bielsk Podlaski w ramach budżetu obywatelskiego. Produkcję wsparł m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego, Starosta Bielski, Urząd Gminy w Bielsku Podlaskim oraz przedsiębiorcy Unibep S.A. i polska sieć sklepów Arhelan. Premiera planowana jest na grudzień 2016.

Strona filmu: www.filmznachor2.sef.org.pl

Leave a Reply