Magia przedwojennego kina w Augustowie…

0
143

Już w poniedziałek, 29 sierpnia DKF „Kinochłon” zaprasza do Augustowa na pokaz, jakiego jeszcze nie było. Będzie to cudowny wieczór z gwiazdami przedwojennego kina, aromatem świeżo zaparzonej kawy i z niezwykłym gościem.

Stanisław Janicki wszystkim miłośnikom przedwojennego kina jest znany jako prowadzący (i autor) telewizyjnego cyklu „W starym kinie”. Jego program na antenie gościł przez ponad trzydzieści lat! Stanisław Janicki, znawca kina, pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy, publicysta, a nawet reżyser i scenarzysta („Kruk”, „Jak cudne są wspomnienia”, „Sąd nad braćmi polskimi”) oraz autor filmów dokumentalnych (m.in. „m.in. „Ach, ta chata rozśpiewana”, „Bem”, „Za winy niepopełnione – Eugeniusz Bodo”, „Brat Papieża”) spotka się z widownią w kinie „Iskra” w Augustowie przy okazji pokazu komedii „Robert i Bertrand” Mieczysława Karewicza.

Bertrand, zredukowany urzędnik i jego przypadkowy znajomy, Robert, zajmują się sprzedażą krawatów na prowincji. Prześladuje ich pech i trafiają do więzienia. Areszt odwiedza Irena, młoda, początkująca powieściopisarka, szukająca wrażeń i natchnień do powieści kryminalnej. Przez pomyłkę zostaje zamknięta w celi, w której znajdują się również Robert i Bertrand. Oni biorą ją za złodziejkę i starają nawrócić na uczciwą drogę, ona zaś ma te same zamiary wobec nich, tym bardziej że zakochała się w Bertrandzie. On zresztą w niej też. Nieporozumienia szybko się wyjaśniają… (opis dystrybutora). Na ekranie – ikony polskiego kina – w tytułowych rolach: Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza, a u ich boku piękne i niezapomniane Helena Grossówna i Mieczysława Ćwiklińska. Film nie zachował się w całości i na ekranie zobaczymy jedyne jego fragmenty z muzyką Henryka Warsa.

Publiczność może liczyć nie tylko na spotkanie ze Stanisławem Janickim, ale także filiżankę aromatycznej kawy od augustowskiej Palarni Kawy La Kafo oraz obejrzenie wystawy pamiątek filmowych z epoki użyczoną przez Szymona Zubkiewicza. W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książki Stanisława Janickiego pt. „Odeon. Felietony filmowe”.

Wieczór „W starym kinie” rozpocznie się w poniedziałek, 29 sierpnia o godz. 19.00 w kinie „Iskra” w Augustowie. Bilet na pojedynczy pokaz: 13 zł. Karnet półroczny na cztery pokazy: 40 zł. Karnety do nabycia w Miejskim Domu Kultury lub na godzinę przed każdym z filmów w kinie Iskra. Rezerwacje: 87 643 36 59.

Leave a Reply