Reklama

Fantastyczne spotkania – oko w oko z Nosferatu

Data:

- Reklama -

Tegoroczny Festiwal Fantastyki (23 – 24.09) będzie nie tylko sporą gratką dla miłośników fantasy, ale też nie lada wyzwaniem dla osób, które chcą uruchomić swój fantastyczny potencjał twórczy. Oprócz możliwości uczestnictwa w wydarzeniu w charakterze widza, obserwatora bądź gracza, organizatorzy przewidzieli sporo możliwości twórczego zanurzenia się w świecie wyobraźni.

afisz_mami_fataleW programie festiwalu znalazły się atrakcje dla wszystkich miłośników fantastyki. Dla dzieci młodszych zostanie wyświetlony film animowany TYDZIEŃ MAMI FATALE (23.09 o godz. 10.00). Odbędą się też familijne plenerowe spotkanie ze Sztuką z cyklu Art Plast (godz. 14.00). Nieco starszych i całkiem dorosłych chcielibyśmy zainteresować Festiwalem Dawnych Komputerów i Gier, gdzie czekać na nich będzie dwanaście stanowisk z m.in. Atari 2600, Commodore 64, NES oraz Sega Mega Driver. Fundacja DKiG umożliwi zabawę na wymienionych sprzętach, zapewne niejedna łezka zakręci się w oku (od godz. 12.00).

Sercem festiwalu, tradycyjnie będzie oblegany przez miłośników gier strategicznych i innych GAMESROOM, realizowany w partnerstwie z wydawnictwem REBEL, a organizowany już po raz trzeci przez suwalski Salon Gier Planszowych GRATOSFERA.

Jak co roku nieodłącznymi partnerami Suwalskiego Ośrodka Kultury w organizacji Festiwalu Fantastyki są Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej oraz Stowarzyszenie Bibliofil, które zapraszają na Obłędną Herbatkę u Kapelusznika, (czyli konkurs kulinarny na fantastyczny deser pod hasłem Gałęziste, połączony z poczęstunkiem) – 24.09 o godz. 16.00. Miłośników książek fantasy i młode talenty pisarskie zachęcamy do udziału w warsztatach z dreszczykiem, podczas których wspólnie z pisarzem Arturem Urbanowiczem, autorem powieści „Gałęziste”, stworzymy opowieść grozy – 24.09 o godz. 14.30.

W tegorocznym programie debiutuje warsztatowa produkcja fantastycznego filmu, czyli dwudniowe warsztaty, podczas których powstanie animowana historia fantasy. Nad realizacją plastyczną filmu będzie czuwał Mieczysław Iwaszko, a partnerem w tym działaniu jest suwalskie MIDICENTRUM, uczestnictwo jest bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia na adres pawel.bydelski@soksuwalki.eu.

W bloku kultury japońskiej poznamy najnowsze filmy animowane, odmiany anime, jakie królują w tym roku. W związku z tegoroczną premierą filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” odbędzie się też konkurs wiedzy o Harrym Potterze (24.09 o godz. 13.00).

NosferatuGwoździem programu będzie niemy film z 1922 roku NOSFERATU – SYMFONIA GROZY, z dubbingiem i muzyką na żywo w wykonaniu grupy Niemy Movie, czyli prawdziwa artystyczna uczta z dreszczykiem (23.09 o godz. 19.00, bilety w cenie: 20 zł).

Tajemniczy hrabia Orlok chce kupić w Wiborgu kamienicę. Thomas Hutter, młody agent nieruchomości, wyrusza do jego zamku w Karpatach, aby podpisać umowę. Hrabia okazuje się wampirem i nie dość, że sprowadza do Wiborga plagę, to jeszcze szczególnie interesuje się młodą żoną Huttera. 

Film „Nosferatu” Friedricha Wilhelma Murnaua oparty na Draculi Brama Stokera, jest jednym z pierwszych horrorów w historii kina, jednym z najważniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu i sztuki filmowej w ogóle.

Udźwiękowieniem filmu na żywo zajmie się Niemy Movie. Zespół tworzy czterech muzyków: Wojtek Błażejczyk, Jakub Bruszewski, Maciek Zych, Janek Jędrzejczyk i aktor Maciek Więckowski. – Filmy w naszej interpretacji nabierają kolorów i humoru: ilustrujemy je muzyką w wielu stylach, postacie obdarzamy indywidualnymi głosami. Każdy z członków zespołu jest multiinstrumentalistą, poruszamy się swobodnie w różnych konwencjach, od klasyki po rozrywkę, od teatralnego patosu po kreskówkowy slapstick. Zmieniamy instrumenty w trakcie filmu, lektor na jednym oddechu naśladuje Króla Kier i Alicję, a efektem jest mozaika barw i emocji, kolory, które wykraczają poza odcienie szarości na ekranie – tak o swojej działalności ekipa Niemy Movie pisze na oficjalnej stronie.

Cały program Festiwalu Fantastyki można znaleźć w naszym kalendarzu.

Patronem wydarzenia jest – podobnie jak w poprzednich latach – portal „Niebywałe Suwałki”.

Aby wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz filmu „Nosferatu”, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Friedrich Wilhelm Murnau, reżyser „Nosferatu” pod koniec życia stworzył film, który otrzymał Oscara. Jaki tytuł ma ten film? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKUKRS ROZSTRZYGNIĘTY!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...