Reklama

Z wizytą u Paców (foto)

Data:

- Reklama -

Wystrzały armatnie w przysiółku szlacheckim, pokaz mody, a dokładniej rzecz biorąc – epokowych strojów od połowy XVIII wieku do lat 30-tych XIX wieku, spotkania z historią i muzyką – to sobotni program Europejskich Dni Dziedzictwa w Dowspudzie. W niedzielę – kolejne atrakcje, tym razem w Filipowie.

Tegoroczna edycja EDD odbywa się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Podróż przez historię w Dowspudzie rozpoczęła się w sobotę, 17 września od czytania „Quo vadis” i „Potopu” z okazji Roku Henryka Sienkiewicza. W programie znalazły się też prelekcje dotyczące m.in.: bitew potopu szwedzkiego Prostki – Filipów w rocznicę 360-lecia (1656 r.) – dr Sławomir Augusiewicz; architektury dowspudzkiego pałacu Ludwika Michała Paca na podstawie makiety pałacu – Tomasz Rogala; pieniędzy w okresie potopu szwedzkieg – Adam Bordzio; wybranych miejsc i śladów związanych z historią potopu na ziemi suwalskiej – Tadeusz Sobuniewski.

Najbardziej widowiskowymi elementami były jednak spotkania oko w oko z historią. Gości Dowspudy witali jej gospodarze – Ludwik Michał hrabia Pacem i jego małżonka Karolina z hrabiów Małachowskich oraz… Pacowie z powiatu monieckiego – Barbara i Tomasz, którzy w XVII-wiecznym przysiółku szlacheckim „Pacowa Chata” raczyli odwiedzających tego dnia Dowspudę dawką historii – również tej wystrzałowej (szczegóły na zdjęciach). Charakterystyczne stroje to znak rozpoznawczy Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, która już wcześniej gościła w Dowspudzie. Więcej: Zabytkowa kordegarda w Dowspudzie otwarta dla turystów.

A skoro już o strojach mowa – tajemnice historii zapisanej w ubiorze XVIII i XIX-wiecznym zdradził Mariusz Krzywicki. Niebywały pokaz mody połączony był z prezentacją poszczególnych elementów stroju oraz omówieniem „trendów” dworskich i mieszczańskich. Więcej: Kostium i magia – wywiad z Mariuszem Krzywickim (materiał arch. z 2014 r.).

W programie EDD znalazło się też miejsce na koncert zespołu muzyki dawnej „Contra belluM”, plenerowe widowisko typu światło i dźwięk oraz koncert zespołu DRAH „Pamięci Saszy”.

W świetlicy i hallu Zespołu Szkół im. L.M. Paca w Dowspudzie prezentowane były: wystawa dokumentów z XVII-XVIII wieku ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach, oraz wystawa rekwizytów i kostiumów z filmu „Ogniem i Mieczem” z zasobów Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej w Mielniku, a także wystawa plansz historycznych „Życie i działalność Ludwika Michała Paca.

W niedzielne popołudnie – 18 września – warto wyruszyć w okolice Filipowa, aby w 360 rocznicę zwiedzić pole bitwy, jaka miała tu miejsce 22 października 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego. Bitwa filipowska została zapamiętana m.in. z powodu ucieczki z rąk wojsk Rzeczypospolitej cennego jeńca – księcia Bogusława Radziwiłła, co w „Potopie” opisał Henryk Sienkiewicz. Szczegóły w naszym kalendarzu.

Przegapiłeś/aś wydarzenie? Zaglądaj do naszego kalendarza – teraz również na smartfonach.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W dawnym Pałacu Paca powstanie hotel z basenem. Kolejny krok w kierunku odbudowy fragmentu historii

W piątek, 13 października w Dowspudzie miało miejsce ważne...

Muzyczna XV Palinocka nad Rospudą

W sobotni wieczór okolice pałacu w Dowspudzie rozbrzmiewały rozmowami,...

Co dalej z Lipową Aleją w Dowspudzie?

  Los drzew tworzących aleję lipową prowadzącą niemal od bramy...

Zajrzyj do Dowspudy

Powiat Suwalski i samorząd Województwa Podlaskiego zapraszają do uczestnictwa...