Reklama

Piłsudska trafi na stałą wystawę

Data:

- Reklama -

11 listopada 2015 roku w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach została otwarta wystawa poświęcona Aleksandrze Piłsudskiej. Wkrótce minie rok, jednak postać Piłsudskiej nie zniknie z muzealnych sal. Po remoncie budynku historia „Oli z ulicy Krzywej” będzie jednym z elementów stałej ekspozycji o suwalczankach.

Autor: Iwona Danilewicz

Ekspozycja na temat Aleksandry Piłsudskiej miała być dostępna przez rok od chwili otwarcia. Ten rok niebawem upłynie. Dodatkową zmianą jest fakt, że Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach przygotowuje się do remontu. Na czas prowadzenia prac w pałacyku znajdującym się obok budynku głównego dostępna będzie wyłącznie czasowa wystawa poświęcona suwalskim latom Marii Konopnickiej. Tematyka ekspozycji i wybrany okres wynikają z możliwości lokalowych. Remont głównego budynku rozpocznie się najprawdopodobniej wiosną, do tego czasu wszystkie eksponaty i fragmenty ekspozycji mają zostać już zabezpieczone.

WystawaPilsudska_0008Jak zapowiada Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, obie stałe ekspozycje po remoncie powrócę w nieco odświeżonej formule – zarówno Maria Konopnicka, jak i wystawa „Suwalczanki…”, na której znajdzie się honorowe miejsce dla Aleksandry Piłsudskiej z domu Szczerbińskiej, małżonki Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przez ostatni rok wszystkie ekspozycje cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zwiedzający wystawę na temat Piłsudskiej – mieszkańcy Suwałk i Suwalszczyzny, jak i turyści przybywający do nas z różnych zakątków Polski i z zagranicy – często dziwili się, że Piłsudska pochodziła z Suwałk. Nie jest fakt powszechnie znany. To poniekąd realizacja głównego celu wystawy – przypomnienie znanej suwalczanki i ocalenie od zapomnienia jej działalności, rodzinnej historii i aktywności w konspiracji. Piłsudska wciąż znajdująca się w cieniu męża – dzięki spisanym wspomnieniom – „ujawniła” wiele interesujących faktów ze swojego życiorysu. Ciekawostki – przez pół roku przed otwarciem – zgłębiali starsi i młodsi mieszkańcy miasta, uczestniczący w spotkaniach rodzinnych.

Co jeszcze dziwiło zwiedzających? Nie tylko fakt historyczny związany z miejscem urodzenia, ale sama aranżacja wystawy. Magdalena Wołowska-Rusińska wspomina, że zdarzały się pytania o to, czy w multimediach (nagraniach dźwiękowych) słychać oryginalny głos Aleksandry Piłsudskiej i czy to fragment jej rodzinnego domu eksponowany jest tuż przy wejściu na wystawę.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Suwałk A. Piłsudskiej, fot dzięki uprzejmości Muzeum im. Marii Konopnickiej.
Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Suwałk A. Piłsudskiej, fot dzięki uprzejmości Muzeum im. Marii Konopnickiej.

Z ekspozycją wiążą się też inne ciekawostki. Wystawę zwiedzał w październiku 2016 r.  wnuk bohaterki ekspozycji – Krzysztof Jaraczewski z żoną. Muzealnicy przypadkowo natknęli się także w Archiwum Akt Nowych na Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Suwałk Aleksandrze Piłsudskiej. – Nikt z nas nie wiedział o istnieniu tego dokumentu – podkreśla Magdalena Wołowska-Rusińska, dodając, że chciałaby, ażeby kopia Aktu znalazła się w posiadaniu placówki muzealnej z Suwałk. Od 1935 roku niewiele osób miało z tą pamiątką styczność.

Warto przypomnieć, że w XIV edycji „Konkursu na najciekawsze wydarzenie muzealne 2015 roku w regionie podlaskim”, którego organizatorem jest Oddział Podlaski Stowarzyszenia Muzealników i Marszałek Województwa Podlaskiego, w kategorii „Najlepsza wystawa” wyróżnienie za wystawę „Ola z ulicy Krzywej. Opowieść o Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich” otrzymali Magdalena Wołowska-Rusińska i Krzysztof Skłodowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, obchodzony 8 marca każdego roku,...

Młodzieżowy Marsz w Suwałkach: Razem dla Niepodległej – sto lat Dąbka Wolności

XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości, który odbył się w sobotę,...

Archiwum prawie bez tajemnic?

Chyba każdy wie, że patronką roku 2023 (i nie...

Miejskie obchody roku Aleksandry Piłsudskiej zainaugurowane

Jak informowaliśmy w lutym, obchody roku Aleksandry Piłsudskiej w...