Reklama

Wstąp do świata sztuki – tu warto być

Data:

- Reklama -

Tegoroczna edycja V Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. prof. Haliny Słonickiej w Suwałkach zgromadzi znakomitych, uznanych w Polsce i za granicą artystów, wykładowców oraz kameralistów. Wydarzenie otworzy koncert z udziałem Joanny Freszel, laureatki Złotego Orfeusza.

Autor: Iwona Danilewicz

V Ogólnopolski Festiwal Sztuki Wokalnej odbędzie się w terminie 16 – 25 października. W trakcie Festiwalu w dniach 21 – 22 października zostaną przeprowadzone także: V Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. prof. Haliny Słonickiej, Seminarium Wokalne – w dniach 23 – 24 października, które poprowadzi prof. dr hab. Jolanta Janucik z UMFC w Warszawie oraz III Ogólnopolskie Seminarium Choreograficzne w dniach 24 – 25 października z udziałem tancerki, choreografki i reżyser Małgorzaty Mielech z Poznania.

Organizatorka i pomysłodawczyni – Dyrektor Artystyczny, Programowy i Organizacyjny Festiwalu, Kierownik Naukowy, Artystyczny i Organizacyjny Seminariów z ramienia organizatora wiodącego – PSM I i II st. w Suwałkach, Marlena Borowska zaznacza, że ideą przyświecają wydarzeniu jest prezentacja utworów o najwyższych wartościach artystycznych. – Nie rozgraniczam gatunków muzyki – muzyka jest dobra albo zła. Propozycje, jakie publiczność usłyszy podczas Festiwalu, to program umożliwiający „przedostatnie się” do nieco innego, naszego świata sztuki muzycznej – mówi znakomita sopranistka i pedagog wokalistyki, kierownik Sekcji Śpiewu Solowego i Akordeonu w PSM w Suwałkach.

Przekrój epok programu festiwalowego sięga od renesansu po czasy współczesne. – Zaczynamy od Stabat Mater Arvo Pärta, które w Polsce nigdy nie było prezentowane. Nasza publiczność przy okazji tego wydarzenia artystycznego ma możliwość uczestniczenia w niezwykłej propozycji muzycznej prezentowanej przez wspaniałych wykonawców. To wspaniałe, że udało mi się zgromadzić ich w jednym terminie przy tym wydarzeniu artystycznym – dodaje Marlena Borowska.

okladka1Kto wystąpi w niedzielę, 16 października o godz. 19.00 w Białej Synagodze w Sejnach? Publiczność usłyszy sopranistkę Joannę Freszel. – Bardzo długo zastanawiałam się, w jakim programie umieścić tę artystkę. W 2008 roku zdobyła ona wszystkie laury podczas I edycji naszego Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego – wtedy jeszcze jako uczennica szkoły średniej. Dostrzegłam wówczas jej ogromny potencjał i bardzo wysoki poziom wykonawczy. Joanna otrzymała wówczas Grand Prix – do tej pory jeszcze nikomu się to nie udało – dodaje Marlena Borowska.

Joanna Freszel wydała w grudniu 2015 r. płytę z muzyką współczesną – „real life song”. Wydawnictwo muzyczne zostało szybko zauważone na polskim rynku muzycznym – płyta uzyskała dwie nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2016 roku Złotego Orfeusza, nagrodę przyznawaną przez działającą od 1958 roku we Francji Academie du Disque Lyrique, która stawia sobie za cel promowanie nagrań muzyki wokalnej, Freszel zdobyła za najlepszą interpretację i wykonanie muzyki współczesnej – właśnie za ”real life song”.

Sopranistka jest także absolwentką Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2013) oraz Wydziału Wokalnego w klasie prof. Jadwigi Rappé (2012). To laureatka i finalistka wielu konkursów w Polsce i za granicą – w Wiedniu, Frankurcie, w Vercelli we Włoszech. Więcej o dokonaniach artystki można przeczytać na jej oficjalnej stronie internetowej.

W trakcie koncertu usłyszymy również: Piotra Łykowskiego (kontratenor) i Przemysława Borysa (tenor) oraz Cezarego Gójskiego (skrzypce), Małgorzatę Feldgebel (altówka) oraz Justynę Rekść-Raubo (wiolonczela), znaną suwalskiej publiczności z organizacji cyklicznego wydarzenia – Letniej Filharmonii „Aukso”. Piotr Łykowski to również wykładowca – obecnie Dziekan Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu i prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu z siedzibą we Wrocławiu. Przemysław Borys to z kolei wiodący tenor we współczesnych wykonaniach repertuaru werystycznego (m.in. Alfredo w Traviacie), to solista Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Absolwent Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. E. Wilke i stypendysta programu Erasmus w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie.

We wtorek, 18 października o godz. 18.00 w sali koncertowej PSM w Suwałkach usłyszymy dwie znakomite litewskie artystki, ogromnie zasłużone dla rozwoju i popularyzacja muzyki klasycznej na terenie Litwy i w Europie. Podczas recitalu wokalnego sopranistki Sabiny Martinaityte oraz pianistki – kameralistki Audrone Eitmanaviciute wystąpi też wokalny wychowanek pani profesor Jurgis Jarašius – baryton.

– Będzie to z pewnością ciekawy konglomerat muzyki pożądanej przez publiczność – prócz tzw. przebojów muzyki klasycznej, w programie koncertu znajdą się także dzieła literatury litewskiej. Zależy mi na tym, aby, zapraszając artystów z zagranicy, zachęcić ich do prezentacji propozycji wynikających z kultury danego kraju – podkreśla kierownik Festiwalu. Podczas wcześniejszych edycji Międzynarodowych Festiwali Ars Musica publiczność mogła usłyszeć m.in. utwory klasyczne ukraińskie i gruzińskie.

Muzyczne spotkania festiwalowe zamienią się również w „małą sesję naukową”. 21 października o godz. 11.00 w PSM znakomita artystka, wieloletnia solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Dorota Radomska wygłosi odczyt na temat uwarunkowań, procesu edukacji i możliwości zatrudnienia śpiewaków. Dzień później, 22 października o godz. 18.00 Jolanta Janucikobecnie prodziekan Wydziału Wokalno – Aktorskiego UMFC w Warszawie wygłosi wykład w trakcie Seminarium Wokalnego. Zarówno Dorota Radomska, jak i Jolanta Janucik znajdą się w składzie jury Konkursu Wokalnego. Do tego grona dołączy też wybitna pianistka – kameralistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, spełniająca się zawodowo i nagradzana w swoim obszarze działalności artystycznej, ale będąca również menedżerką i producentką płyt swojego męża – Włodka Pawlika.

Tego samego dnia, po wykładzie, odbędzie się koncert finałowy z udziałem uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego. Swoją obecność podczas koncertu zapowiedziała menedżerka Małgorzaty Walewskiej – Agata Ubysz.

W niedzielę, 23 października o godz. 19.00 w PSM w Suwałkach będzie miał miejsce kolejny koncert finałowy – tyle że V Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. prof. Haliny Słonickiej. Na scenie wystąpią Mistrzyni: Marlena Borowska – sopran i jej uczennice, obecnie występujące na polskich scenach – Justyna Ołów – mezzosopran, Natalia Ołów – mezzosopran oraz znakomita rosyjska pianistka, znana suwalskiej publiczności, Marina Biełaszuk – fortepian.

Na zdj. Małgorzata Mielech.
Na zdj. Małgorzata Mielech.

W poniedziałek, 24 października rozpocznie się w Suwalskim Ośrodku Kultury dwudniowe seminarium prowadzone przez Małgorzatę Mielech. – Jej obecność związana jest z próbą odpowiedzi na potrzeby wykonawców, staram się myśleć o tym, co byłoby atrakcyjne zarówno dla artystów, jak i publiczności. Sądzę, że seminarium Małgorzaty Mielech doskonale wpisze się w potrzebę zrozumienia stylu i gestu z danej epoki na scenie – zapowiada Marlena Borowska, dodając, że podczas warsztatów temat percepcji artystów przez publiczność na pewno się pojawi.

Szczegółowy program oraz biogramy artystów zaproszonych do Suwałk znaleźć można w naszym kalendarzu.

V Ogólnopolski Festiwal Sztuki Wokalnej odbywa się pod patronatem Dziennika Internetowego „Niebywałe Suwałki”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Tansman symfonicznie w OiFP

W piątek, 9 czerwca o godz. 19.00 koncert symfoniczny...

Niebywały Konkurs Walentynkowy – wygraj atrakcyjne i wartościowe nagrody!

Walentynki - święto zakochanych przebojem wdarło się do Polski....

Latynoska noc na akordeon, orkiestrę i gitarę

W piątek, 17 lutego o godz. 19.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury...