Reklama

Camerata+ na kwintet dęty i węgierski sopran Andrei Szántó

Data:

- Reklama -

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku zaprasza w piątek, 2 grudnia o godz. 19.00 na kolejny koncert z cyklu Camerata+, podczas którego usłyszymy Kwintet dęty La Vanagloria oraz węgierską solistkę Andreę Szántó.

W pierwszej części koncertu usłyszymy dawne tańce węgierskie oraz pieśni z cyklu “Kosz owoców” Ferenca Farkasa. W drugiej – “Summer Music” na kwintet dęty op. 31 Samuela Barbera, Kwintet na instrumenty dęte Wojciecha Kilara oraz Trzy krótkie utwory na kwintet dęty Jacquesa Iberta.

Cykl koncertów Camerata+ to pomysł Pawła Kotli, kierownika artystycznego OiFP, na kameralne piątki o wyjątkowym, klimatycznym charakterze. Instrumentaliści OiFP, zafascynowani muzyką kameralną, dzielą się wówczas z białostocką publicznością radością koncertowania z najlepszymi gościnnymi artystami światowych scen.

Tym razem na scenie przy ul. Podleśnej 2 wystąpi Andrea Szántó. Artystka urodziła się na Węgrzech, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Zdobyła pierwszą nagrodę ex aequo w pierwszej edycji Barock Singing Competition na Węgrzech i otrzymała specjalną nagrodę węgierskiej telewizji. Dwukrotnie otrzymała stypendium, by wziąć udział w Pacific Music Festival w Japonii i uhonorowano ją nagrodami imienia Annie Fischer i Margit Szilvássy. Po studiach została zaangażowana przez Węgierską Operę Państwową w Budapeszcie i była artystką Bielefeld Theatre. Od 13 lat jest solistką National Theatre Mannheim. Występowała na wielu festiwalach i scenach świata, m.in. na festiwalu Bregenzer Festspiele we Frankfurcie nad Menem, w Hanowerze, Wiesbaden, Norymberdze i Kolonii (Niemcy), w Operze Szkockiej w Glasgow oraz w Edynburgu (Wielka Brytania), w Teatrze Państwowym w Graz, w Wiedniu (Austria), na Budapest Spring Festival (Węgry), w Tuluzie (Francja), w Zagrzebiu (Chorwacja), w Kijowie (Ukraina) oraz w Sapporo i Tokio (Japonia).

Kwintet dęty La Vanagloria powstał w październiku 2013 roku. W jego skład wchodzą soliści – instrumentaliści, na co dzień związani z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Ideą artystyczną zespołu jest wzbogacenie codziennej orkiestrowej współpracy o nowe, muzyczne doświadczenia gry w zespole kameralnym oraz ukazywanie piękna wspólnego brzmienia instrumentów poprzez prezentowanie szerokiego repertuaru na kwintet dęty – zarówno kompozycji oryginalnych, jak i transkrypcji. W planach zespołu jest także nagranie płyty z utworami przeznaczonymi na ten skład instrumentalny autorstwa kompozytorów polskich. Nazwa kwintetu – la vanagloria (hiszp. próżność) – nawiązuje do mitu o Narcyzie, młodzieńcu zachwycającym się swym odbiciem zauważonym w tafli strumienia. Z przymrużeniem oka można opowieść tę odnieść do muzyków, którzy co dzień swą grą przekonują siebie i słuchaczy o doskonałości muzyki, a swymi umiejętnościami kontemplują jej piękno każdego dnia.

OiFP-ECS uczestniczy w programie „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aby wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: W tym roku w Węgierskiej Operze Państwowej w Budapeszcie odbyła się premiera sztuki operowej z udziałem Andrei Szántó. Podaj jej tytuł. Odpowiedzi (wraz z imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Koncert w ramach cyklu Camerata+ na kwintet dęty i węgierski sopran Andrei Szántó w OiFP w Białymstoku

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Polsko-litewska współpraca po raz trzeci

Na dzień 17 stycznia przypada rocznica utworzenia Ochotniczych Sił...

Rozmawiali o kryzysie migracyjnym na granicy Białorusi z Unią Europejską (audio)

Migranci na granicach, procedura push-backu, ranni żołnierze w czasie...