Folklor, natura i moda nie były chyba nigdy bliżej. Magdalena Pietruk, autorka kolekcji „Палессе” / „Polesie” marki Xoroshe zadbała o najdrobniejsze szczegóły i równowagę między inspiracją płynącą z tradycji, wygodą oraz niebanalnym urokiem.

Kolekcja „Палессе” („Polesie”) jest hołdem złożonym kwiatowym haftom tradycyjnym wykonywanym na Polesiu białoruskim. To kraina bliska nam zarówno geograficznie, jak i duchowo – jest kulturowym przedłużeniem Podlasia.

Te same pieśni, obrzędy, zwyczaje zachowane w folklorze podlasko-poleskim podkreślają wspólne dziedzictwo kulturowe Podlaszuków i Poleszuków. Magiczne Polesie zaczyna się pod Lublinem, a kończy nad najdalszymi zakątkami rzeki Prypeć. Współcześnie ten region znajduje się na terytorium trzech państw: Ukrainy, Polski i Białorusi. W dawnej Rzeczpospolitej na jej terenie leżał Pińsk – stolica ówczesnego województwa poleskiego.

xoroshe-lookbook-08

Polesie to magiczna kraina, w której prawosławie swobodnie przeplata się z pogaństwem, zachwyca dziewiczą przyrodą, a tradycyjna kultura materialna i niematerialna zachowane są wyjątkowo dobrze. To tam Xoroshe jeździ na ekspedycje Po inspiracje, to tam wśród sunduków, tkaczek i haftujących babć rodzą się najciekawsze ludowe pomysły. Tkactwo, wyjątkowe hafty o florystycznych motywach inspirowanych georginiami z wiejskich ogrodów stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla designu mody…

Przepiękne (biał. horosze) lniane, haftowane koszule, które poleskie i podlaskie panny nosiły od święta, na randki i śluby we współczesnym designie stają się tajemniczymi płaszczami, sukienkami zdobionymi tradycyjnymi haftami. Stają się tym, w czym współczesna kobieta czuje się najlepiej – w zupełnie ponadczasowym pięknie.

Styk kultury tradycyjnej Polesia, współczesnego designu i mody to kolekcja „Палессе” („Polesie”). To odpowiedz na pytanie, czy gdybyśmy dalej haftowały i tkały w dzisiejszych czasach – jak byśmy to robiły? Jak nosiły? Czy warto w wehikule czasu zabrać coś z przeszłości w przyszłość i teraźniejszość? Jeśli tak, co by to było…

xoroshe-lookbook-09

Xoroshe (czyt. „Horosze”) to podlaska marka mody i krawiectwa, która została założona przez Magdalenę Pietruk w 2014 roku. Od tego czasu firma drobnymi krokami zmierzała do wypuszczenia pierwszej kompletnej kolekcji, która w rezultacie swoją premierę miała na pokazie Wschód Kultury – Inny Wymiar w 2016 roku. Więcej: Inny Wymiar: Xoroshe z haftami, Andrzejak z falbanami i moda z Ukrainy (Gazeta Wyborcza Białystok); Luiza Tomaszuk w pokazie Xoroshe (K-Magazine); Polska projektantka zainspirowana białoruską sztuką ludową (Belsat).

Misją firmy jest projektowanie ubrań inspirowanych tradycyjnym wzornictwem regionu. W przeciwieństwie jednak do masowo wypuszczanych tandetnych zapożyczeń z tradycji, Xoroshe stawia sobie za cel projekty mocno oparte na historii, często tworzone we współpracy z twórcami ludowymi, wykonane z najlepszych materiałów i projektowane w taki sposób, aby bez wstydu można je nosić zarówno na co dzień jak i na wieczorny bankiet.

xoroshe_logoElementy kolekcji Xoroshe można zamówić w sieci – xoroshe.pl. Na stronie sklepu są prawdziwe cuda – m.in. kobieca koszulka (biał. „majka”) z kolekcji „Птушкі” ze wzorem misternej wycinanki z papieru. Motyw ten oparty jest na ludowym temacie Drzewa Życia – symbolu urodzaju, siły przodków, ciągłości pokoleń…  W systemie archetypów uważane jest za symbol więzi między niebem a ziemią. W kulturze chrześcijańskiej ukazywane jest jako drzewo poznania dobra i zła lub drzewo prawdy. Siedzące na gałązkach Птушкi (Ptaszki) zwrócone są do siebie dzióbkami i symbolizują wzajemną miłość i przychylność. Ptaszki odwrócone dzióbkami od siebie oznaczały w folklorze koniec miłości, jeden ptaszek podążający za drugim – zakochanie i zauroczenie. „Drzewo Życia” jest częstym motywem w białoruskim i polskim folklorze ludowym, często eksploatowanym przez artystów–rękodzielników.

„Drzewo Życia” znajdujące się kolekcji Xoroshe stworzyła wybitna mistrzyni papierowej wycinanki z Białorusi, która nauce tego rzemiosła poświęciła kilkanaście lat edukacji w tej dziedzinie – skończyła liceum plastyczne o profilu wycinanki, studia jej poświęcone na mińskim ASP, była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki Białorusi w tej dziedzinie.

Xoroshe to odzież dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

drzewozyciaDzięki uprzejmości Xoroshe nasi czytelnicy mogą wygrać damską koszulkę białą „Drzewo Życia” w dowolnym rozmiarze oraz dwa kupony na -15% na zakupy w sklepie internetowym marki. 

Co zrobić, by wygrać? Wystarczy polubić fanpage Xoroshe, udostępnić ten artykuł na swoim profilu, a do nas wysłać mailem (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) pomysł na hasło reklamowe Xoroshe, podkreślające charakter tej marki odzieżowej: redakcja@niebywalesuwalki.pl

Konkurs trwa do 20 listopada. Wszystkie zgłoszenia ocenimy. Autorka/autor najlepszej propozycji wygra koszulkę. Kolejne 2 osoby zaś – kupony rabatowe.

Oktawa Kultur 2015, pokaz mody Xoroshe i fryzur uczennic ZDZ w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj