Każdy mieszkaniec Suwałk z pewnością kojarzy mural w odcieniach zieleni na kamienicy przy ulicy Noniewicza. Nie każdy jednak wie, że przedstawia bohaterów komiksu „Łauma”. Czas to zmienić. Bo i jest ku temu okazja. Karol Kalinowski, rysownik i autor muralowego projektu, stworzył „Kościsko”.

Autor: Iwona Danilewicz

Karol Kalinowski pochodzi z Suwałk. W mieście rodzinnym już nie mieszka. Są nad Czarną Hańczą jednak znaki szczególne, które KaeReL po sobie pozostawił. Bohaterów komiksu „Łauma” mamy na ścianie kamienicy dlatego, że Kalinowski wygrał swojego czasu konkurs na projektu muralu. KaeReL związany jest obecnie z wydawnictwem „Kultura Gniewu”. To za jego pośrednictwem na rynku pojawiła się „Łauma”, a niedawno również „Kościsko”. Ten ostatni komiks KaeReL narysował dopiero po kilku latach od wydania „Łaumy”.

Konkursowy projekt muralu Karola Kalinowskiego na jednej z suwalskich kamienic (projekt zrealizowany).
Konkursowy projekt muralu Karola Kalinowskiego na jednej z suwalskich kamienic (projekt zrealizowany).

koscisko7Warto jednak było czekać. Bo jest tu i dobra kreska, ciekawa fabuła i poczucie humoru. Czarno-białe rysunki mają w sobie jakąś magię. A magii czy też odniesień do mitologii słowiańskiej w tym komiksie jest o wiele więcej. KaeReL po raz kolejny udowadnia, że połączenie wątków współczesnych z dawnym światem, który – jak wynika z historii przez niego rysowanych – wcale nie zginął. Trzeba tylko umieć patrzeć i mieć się na baczności, bo świat ten dziwny jest, oj tak.

Gdy robiłam z Karolem Kalinowskim wywiad na temat “Łaumy”, a było to dobrych parę lat temu, Karol Kalinowski zapowiadał, że planuje kontynuację komiksu. Czy “Kościsko” jest właśnie tą kontynuacją? Szanowny czytelnik powinien odpowiedzieć na to pytanie sam. Liczy się bowiem historia, a ta ma kilka elementów wspólnych z “Łaumą”. Kto ten komiks czytał, ten wie, że główną bohaterką historii niesamowitej, rozgrywającej się w sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego, jest Dorotka. Dorotka przez chwilę pojawia się też w “Kościsku”. W jakich okolicznościach? Nigdy byście nie uwierzyli…

lauma5

Skoro już mowa o “Łaumie”. Dodam tylko, że opowieść doczekała się jesienią 2016 roku trzeciego wydania. Inspirowali się nią twórcy filmowi – film chyba dotąd nie powstał. Inspirowali twórcy teatralni – spektakl powstał, owszem, został wystawiony w jednym z warszawskich teatrów.

lauma_koscisko2Ale że na nowym komiksie wypadałoby się skupić, to.. W tytułowym Kościsku wszystko zdarzyć się może – Karol i Max wynajmują pokój jak z obrazu van Gogha. Półki biblioteczne w nowym miejscu pracy Karola zapełniają książki, których żadna poważna, naukowa biblioteka by się nie powstydziła. Tajemnic Kościsko ma więcej, na każdej niemal stronie poznajemy kolejną. Wystarczy wspomnieć, że już na początku komiksu czytelnik dowiaduje się o powrocie tajemniczego borowego.

Najnowszy komiks Karola Kalinowskiego to historia, która już od początku brzmi znajomo. Ojciec z synem przyjeżdżają do małego miasteczka, tytułowego Kościska. Niewiele wiemy o ich przeszłości, ale najwyraźniej los ich nie oszczędzał. Teraz marzy im się nowy początek i mają nadzieję, że w tym miejscu wszystko pójdzie dobrze. Szczególnie, że ojciec już pierwszego dnia dostaje prace w lokalnej bibliotece. Jej dyrektor wygląda co prawda dziwne, ale jego zachowanie nie budzi żadnych podejrzeń. Szybko się jednak okazuje, że całe Kościsko jest odrobinę dziwne, a mało kto jest tym, za kogo się podaje…

W „Kościsku” autor „Łaumy” wraca do dziecięcych bohaterów, uroczych miejsc z położonych z dala od cywilizacji oraz stworów i duchów tym razem ze słowiańskiej mitologii. Do tej mieszanki dorzuca jeszcze pewien tajemniczy element, który sprawia, że czytelnik do samego końca opowieści trzymany jest w niepewności i napięciu. Kościsko, opis wydawcy

Więcej o Karolu Kalinowskim na stronie „Kultury Gniewu”.

Dzięki uprzejmości i dobrej woli „Kultury Gniewu” czytelnicy „Niebywałych Suwałk” mogą wkrótce zanurzyć się w lekturze „Łaumy” i „Kościska”. Aby wygrać komiksy, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Postać jakich zwierząt mógł przyjmować LESZY? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

Uwaga! Dwie osoby, które prawidłowe odpowiedzi prześlą do nas najszybciej, otrzymają komiksy “ŁAUMA” i “KOŚCISKO”. Trzecia osoba wygra tylko (i aż) “ŁAUMĘ”. Zwycięzców o wygranej i zasadach odbioru nagród poinformujemy drogą mailową.

Poniżej fragmenty komiksów “Łauma” i “Kościsko”:

Dodaj komentarz