Reklama

Najpierw Mont Blanc, teraz Kilimandżaro. Suwalczanka wyrusza na kolejną wyprawę

Data:

- Reklama -

W sierpniu 2016 roku Zuzanna Andruczyk stanęła na szczycie Mont Blanc. Po powrocie zapowiadała, że kolejnym jej celem jest Kilimandżaro. Nie upłynął nawet rok od tamtej chwili, a suwalczanka właśnie wyrusza do Afryki, aby zdobyć kolejny klejnot w Koronie Ziemi.

Autor: Iwona Danilewicz

W 1889 roku Hans Meyer i Ludwig Purtscheller stanęli na Dachu Afryki. To ich uznaje się za pierwszych zdobywców afrykańskiego szczytu. Kilimandżaro, najwyższa samotna góra na świecie, pnie się w kierunku nieba na wysokość 5895 m n.p.m. Ma o 1085 metrów więcej niż Mont Blanc.

– Zdecydowałam się na wejście na Kilimandżaro, ponieważ to góra niezwykle ciekawa pod wieloma względami. Nie będzie to wyprawa taka, jak wcześniej – na Mont Blanc. Kilimandżaro nie jest górą lodową, to wygasły wulkan. Żeby zdobyć szczyt, najpierw trzeba pokonać kilka pięter roślinności – tłumaczy Zuzanna Andruczyk. Zarówno ona, jak i inni członkowie wyprawy, będą przedzierać się przez wiecznie zielone lasy, przez górskie łąki, aż do wiecznych śniegów.

Wyprawa, która rozpocznie się 28 stycznia, potrwa około 10-12 dni. – Tym razem wyjeżdżam z agencją 4challenge z Wrocławia, z którą nawiązałam współpracę. Będę motywować innych członków wyprawy – zaznacza Andruczyk.

Fot. archiwum prywatne Zuzanny Andruczyk, zdjęcie udostępnione za zgodą Z.A. na potrzeby redakcji Niebywałych Suwałk.

Zuzanna Andruczyk do zdobywania Kilimandżaro przygotowywała się nieco inaczej niż do wej wejścia na Mont Blanc. – Tym razem też pomagał mi trener Adam Pomian. Treningi nie były tak ciężkie kondycyjnie jak przed Mont Blanc, skupiliśmy się bardziej na ćwiczeniach cardio. Treningu siłowego było znacznie mniej – dodaje Zuza Andruczyk.

Zdobywanie Kilimandżaro niektórzy porównują do trekkingu. Zuza Andruczyk przyznaje, że sporo w tym prawdy, trzeba jednak pamiętać o tym, że „Góra światłości” może szykować nieprzyjemne niespodzianki. – Po przekroczeniu progu 4000 metrów organizm różnie reaguje. Mimo że to góra łatwiejsza technicznie od Mont Blanc, wszystko może się na niej zdarzyć. Choroby wysokościowej nie da się przewidzieć – podkreśla suwalczanka.

Na wyprawę Zuza Andruczyk nie zabiera już raków ani czekanów. Plecak będzie miała jednak równie ciężki. Zakłada, że i tym razem może to być około 30 kg. Andruczyk Mont Blanc zdobywała razem z UNICEF-em, z Kilimandżaro będzie tak samo. – Ogromnie się cieszę na myśl o tej wyprawie. To kolejny krok w stronę zdobycia Korony Ziemi. Wielką wartość ma dla mnie również to, że będę mogła odwiedzić szkołę w Moshi – mówi Zuza Andruczyk, dodając, że dzieciom, które borykają się z trudnymi warunkami, brakiem pomocy dydaktycznych, brakiem ubrań i przyborów szkolnych, zamierza przywieźć pakunek uzupełniający część tych potrzeb.

Fot. archiwum prywatne Zuzanny Andruczyk, zdjęcie udostępnione za zgodą Z.A. na potrzeby redakcji Niebywałych Suwałk.

Z wyjazdem do Afryki wiążą się też zagrożenia zdrowotne. Inny klimat osłabia organizm, do tego dochodzą choroby tropikalne, dlatego obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, sugerowane jest również zaszczepienie się przeciwko tężcowi i błonicy, żółtaczce, polio i durowi brzusznemu. Temperatury podczas wyprawy będą wahały się w przedziale od od ponad trzydziestu stopni u stóp Kilimandżaro do poniżej minus dziesięciu w czasie zdobywania szczytu.

Zapytana o kolejny cel, Zuza mówi przezornie, że przy założeniu, że uda się jej wejść na szczyt Kilimandżaro, następnym jej celem będzie Elbrus – i to jeszcze w tym roku.

Koszt wyprawy na Kilimandżaro to minimum 10 tys. złotych. Zuzannę Andruczyk wsparli: 4challenge, Robert Szczęsny Agro Doradztwo Szczęsny, RESO Europa Service, AQUAEL, PWiK w Suwałkach Sp. z o.o., Malow, Hotel Logos, PEC Suwałki, Prywatna Szkoła Kierowców „Jan Wasilewski”, PGO Suwałki, UNICEF Poland, Vytautas, Pogodne Suwałki.

Patroni medialni wprawy: Niebywałe Suwałki, Suwalki24.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

2 KOMENTARZE

  1. Czy Suwalczanka będzie korzystała z pomocy przewodnika, kucharza i tragarza podczas swojej wyprawy?
    Jeśli tak, to astronomiczny ciężar 30kg sprzętu, o którym napisała autorka artykułu będzie spoczywał w głównej mierze na barkach tragarzy, a nie Suwalczanki. Cieszę się, że miasto z którego pochodzę wciąż posiada tak wartościowe młode osoby. Niemniej czytając ten artykuł osoba nie znająca realiów zdobywania Kilimandżaro dokona przeszacowania faktycznie potrzebnego wysiłku włożonego w wyprawę. Osoba nie znająca stanu faktycznego powie, że Kilimadżaro 5,9k jest trudniejsze niż zdobycie Triglav 2,9k „bo przecież to dwa razy tyle!” itd… Zatem więcej informacji, mniej koloryzowania.
    Pozdrawiam, Paweł z Suwałk, lat 22, zdobywca Kilimandżaro 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Usta milczą, dusza śpiewa (zmiana terminu). Koncert Noworoczny w SOK

Najpiękniejsze arie i piosenki znajdą się w programie styczniowej...

RESO partnerem Suwalskiego Ośrodka Kultury – przez kolejne trzy lata (audio)

Umowa o wzajemności, podpisana na 3 lata we wtorek, 13...

Mali piłkarze znów zmierzą się na boiskach. Rozpoczynają się Moje Małe Mistrzostwa (audio)

Stowarzyszenie "Akademia 2012", założone przez Wojciecha Kowalewskiego, byłego bramkarza,...

Na targach pracy w PWSZ firmy szukały pracowników (audio)

Kilkudziesięciu największych pracodawców w regionie, agencje pracy tymczasowej, urzędy...