W sobotę, 25 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku obejrzymy transmisję jednej z najbardziej oczekiwanych premier The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, „Rusałkę” Antonína Dvořáka z olśniewającą Kristine Opolais w roli głównej.

W „Rusałce” połączyły się motywy zapożyczone z legendy o Ondynie, baśni Andersena o małej syrence, a także ludowe podania słowiańskie rojące się od wiedźm, wodników i rusałek. Antonín Dvořák, który wcześniej skomponował cztery poematy symfoniczne na motywach ludowych, nasycił partyturę „Rusałki” dramatyzmem, ale i przejmującą nostalgią, charakterystyczną dla słowiańskiej duszy.

Fot. Ken Howard, Metropolitan Opera

Rusałka marzy o tym, by przybrać człowieczą postać, zyskać nieśmiertelną duszę i zaznać gorącej, ludzkiej miłości. Poddaje się zaklęciom wiedźmy Ježibaby, nie zważając na okrutne konsekwencje: za ludzką postać i miłość wodnica musi zapłacić utratą głosu, jeśli zaś ukochany ją odtrąci, powrót w leśne głębiny będzie trzeba okupić jego życiem. Zauroczony Książę zabiera Rusałkę do pałacu. Na balu Książę wyznaje miłość Obcej Księżniczce. Wodnica wraca w leśne ostępy, by błąkać się na brzegu jeziora. Ježibaba przypomina moc czarów: skoro to gorąca krew czyni z nas ludzką istotę, tylko przelana krew utraconego kochanka może je zdjąć z nieszczęśnicy.

Fot. Ken Howard, Metropolitan Opera

Kristine Opolais w jednym z wywiadów przyznała, że o ile rola Madame Butterfly zrodziła się głęboko w jej sercu, to partia wodnicy z opery Dvořáka zawładnęła jej duszą. Olśniewająca uroda i słodki, melancholijny sopran tej najjaśniejszej obecnie gwiazdy Metropolitan Opera, wydaje się stworzony do księżycowo-leśnej scenerii „Rusałki”.

Premiera niniejszej inscenizacji w The Metropolitan Opera miała miejsce 2 lutego 2017 roku. Transmisja przedstawienia: odbędzie się 25 lutego o godz. 18.55 na Scenie Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Odeska 1 w Białymstoku.

Fot. Ken Howard, Metropolitan Opera

Obsada: Kristine Opolais jako Rusałka; Katarina Dalayman jako Obca Księżna; Jamie Barton jako Ježibaba; Brandon Jovanovich jako Książę; Eric Owens jako Wodnik. Sir Mark Elder  – dyrygent.

Realizatorzy: Mary Zimmerman reżyseria, Daniel Ostling scenografia, Mara Blumenfeld kostiumy, T.J. Gerckens światło, Austin McCormick choreografia.

Przedstawienie trwa: 3 godziny 40 minut

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj