Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 23. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. Spośród 1038 zgłoszeń albumów, singli i teledysków na prowadzenie wysunął się Tomek Organek. Artysta związany z Suwalszczyzną otrzymał nominacje w kategoriach: Utwór rokuAlbum roku oraz Teledysk roku.

W dwudziestu kategoriach Fryderyków 2017 konkurowało w sumie: 277 albumów z polską muzyką rozrywkową, 90 albumów jazzowych, 121 albumów z muzyką poważną, 277 utworów muzycznych, 273 teledyski oraz 59 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej.

Tomasz Organek otrzymał nominacje za: „Mississippi w ogniu” (Utwór roku i Teledysk roku) oraz „Czarną Madonnę” (Album roku).

Artysta jeszcze nigdy nie wystąpił w Suwalskim Ośrodku Kultury, choć kibice Wigier mogli go usłyszeć w 2015 roku na hali OSiR – podczas prezentacji drużyny.

Na zdj. Adam Bałdych, fot. Bartosz Maz.

W kategorii Muzyka jazzowa do tytułu Artysta roku nominowany został również skrzypek Adam Bałdych, którego suwalska publiczność mogła usłyszeć w 2016 roku – podczas koncertu w saloniku muzycznym Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej. Więcej w artykule: Jazz solo – improwizacje Adama Bałdycha.

Warto nadmienić, że w kategoriach: Album roku muzyka współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej nominacje uzyskał również zespół artystów z Białegostoku – Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej (za: IV Symfonię – Symfonię o Bożym Miłosierdziu).

Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 26 kwietnia 2017 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia, o godz. 22.20). Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się 24 kwietnia 2017 roku – podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak co  roku, obu uroczystościom towarzyszyć będą występy czołowych polskich artystów.

Jak co roku Akademia Fonograficzna uhonorowała też muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury. W edycji 2017 laureatami tych szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt  osiągnięć artystycznych – zostali: MUZYKA ROZRYWKOWA – Zespół DŻEM – legendarna grupa blues-rockowa, nieprzerwanie na scenie muzycznej od niemal czterdziestu lat; MUZYKA JAZZOWA – Urszula Dudziak – światowej sławy wokalistka jazzowa o niezwykłej skali głosu, swobodzie i perfekcji intonacji oraz oryginalnej technice wokalnej; MUZYKA POWAŻNA – Piotr Paleczny – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, pedagog muzyczny, juror wielu  międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Nagrody FRYDERYK przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in.: Hey, Edyta Bartosiewicz, Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski, Kazik Staszewski, Varius Manx, Kasia Kowalska.

Pełna lista nominacji poniżej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj