Reklama

Na Suwalszczyźnie rozpoczął się Rok Andrzeja Strumiłły

Data:

- Reklama -

Trzydzieści lat w Maćkowej Rudzie to czas intensywnej pracy, spotkań z wieloma znanymi postaciami nie tylko polskiej kultury i sztuki, hodowla koni arabskich i długoletni proces wzbogacania okolicznego drzewostanu. Andrzej Strumiłło ma o czym opowiadać.

Oficjalna, miejska inauguracja Roku Andrzeja Strumiłły odbyła się w niedzielę, 2 kwietnia w Suwalskim Ośrodku Kultury. W programie rozpoczynającym suwalskie obchody znalazło się otwarcie wystawy plakatów Andrzeja Strumiłły i zasadzenie dębu, była także część muzyczna i rozmowa o Suwalszczyźnie.

Andrzej Strumiłło o swojej niemal idealnej Ojczyźnie rozmawiał z Małgorzatą Sporek-Czyżewską z sejneńskiego „Pogranicza”. Wspominał o znaczeniu przyrody w życiu człowieka, mówił o swoim miejscu na Ziemi – Maćkowej Rudzie, o zwierzętach, które go otaczają i o ludziach, których w życiu spotkał. Nad Czarną Hańczą gościł m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Wajdę i Czesława Miłosza.

Suwalska uroczystość to jeden z elementów obchodów Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Z tej okazji życzenia artyście złożyli: Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

W trakcie wieczoru inaugurującego miejskie obchody Roku Andrzeja Strumiłły suwalska publiczność wysłuchała koncertu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza z udziałem mezzosopranistek – sióstr Natalii i Justyny Ołów.

W dniach 21-23 kwietnia w OiFP w Białymstoku odbędą się VI Międzynarodowe Targi Książki połączone z Festiwalem Literackim „Na pograniczu kultur”. 22 kwietnia o godz. 14.30-15.30 zaplanowano spotkanie z Andrzejem Strumiłło – będzie to ogólnopolska premiera albumu Tajga. Niedźwiedzim tropem. Spotkanie poprowadzi Olga Gordiejew-Pobot. W przygotowaniu jest też książka „Dom – Maćkowa Ruda”. W czerwcu w Suwałkach, w Centrum Sztuki Współczesnej zostanie otwarta wystawa Andrzeja Strumiłły z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin.

Co nas czeka w Roku Andrzeja Strumiłły?

Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Zawsze powtarza, że jest obywatelem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Studiował i wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie poznał Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w której spotkał Andrzeja Wajdę. Był też profesorem kontraktowym w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie pracował w Graphic Presentation Unit w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku. Na początku lat 80. XX wieku osiedlił się na Suwalszczyźnie, we wsi Maćkowa Ruda.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ostatnie „Słowo” Andrzeja Strumiłły

Artysta związany z Suwalszczyzną, którą pokochał i pozostał z...

Trwają ferie. Przed nami liczne spotkania i inne atrakcje. Będzie też promocja ostatniej książki Andrzeja Strumiłły

Zapowiada się tydzień spotkań tematycznych, promocyjnych i spotkań autorskich....

Przedszkolaki w „Starej Łaźni”

We wtorek, 8 listopada dzieci z suwalskiego Przedszkola nr...

Wspominanie Andrzeja Strumiłły w Starej Łaźni (foto)

Z okazji 95 rocznicy urodzin Andrzeja Strumiłły wspominano jego...