Reklama

Wigierski Park Narodowy przygotowany do majówki

Data:

- Reklama -

Sezon turystyczne na wodzie w Wigierskim Parku Narodowym rozpocznie się już 29 kwietnia. Dodatkowo, w czasie długiego majowego weekendu mieszkańcy Suwalszczyzny i turyści będą mieli dostęp do wypożyczalni rowerów, wystaw w Krzywem i Starym Folwarku oraz łodzi „Leptodora”.

W 2016 roku Wigierski Park Narodowy odwiedziło około 125 tys. turystów. Odwiedzający ten rejon Suwalszczyzny chętnie korzystają z atrakcji na szlakach turystycznych – rowerowych i pieszych.

W ubiegłym sezonie na terenie WPN pojawiło się 5 platform widokowych wykonanych z nowoczesnego ekomateriału, najbliższa zlokalizowana jest w Krzywem, nad Sucharem IV. Jednym z atrakcyjniejszych miejsc jest punkt widokowy nad Sucharem Wielkim na Słupiu, wieża widokowa w Kruszniku, punkt widokowy nad jeziorem Długim oraz nad rzeką Wiatrołużą.

Specjalnie dla gości w 2015 roku WPN uruchomił wypożyczalnię rowerów, w tym rowerów elektrycznych (w siedzibie WPN w Krzywem działa też stacja ładowania rowerów). Na szlaki rowerowe może wyjechać 40 jednośladów (koszt wypożyczenia: 30 zł/doba).

Jak tłumaczy Barbara Perkowska z Wigierskiego Parku Narodowego – korzystający z uroków przyrody najchętniej wybierają ścieżkę „Suchary” (tuż przy dyrekcji WPN) oraz ścieżkę „Las”. – Kolejnym często odwiedzanym miejscem jest Słupie i ścieżka „Jeziora”, ścieżka spacerowa „Dąbek” i oczywiście okolice Starego Folwarku – „ścieżka Ols” oraz Muzeum Wigier.

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni od pierwszych pogodnych dni korzystają ze ścieżek w WPN. Okazji do obcowania z przyrodą będzie jeszcze więcej. Od soboty, 29 kwietnia w Parku można będzie już wędkować z łodzi, korzystać ze sprzętów pływających, ze statku „Tryton” i z łodzi ze szklanym dnem – Leptodora (wypływa z przystani przy Muzeum Wigier).

Już 30 kwietnia o godz. 10.00 mieszkańcy wezmą udział w pierwszej z 12 zaplanowanych wycieczek z przewodnikiem, odbywających się w ramach projektu „Wigierski Park Narodowy – znam, rozumiem, wspieram”. Poznawanie WPN na rowerze i pieszo pozwoli uczestnikom zrozumieć walory Parku, życie i zwyczaje zwierząt. Założeniem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Suwalszczyzny i aktywne spędzenie czasu.

W maju ponownie ruszy Ośrodek Edukacyjny na Słupiu, gdzie odbywają się zajęcia dla grup zorganizowanych (wymagają wcześniejszych zapisów) z makrofauny, dotyczące szeroko rozumianych tematów wodnych i leśnych. Tam też realizowane są spotkania Letniej Akademii Przyrody.

Podczas majówki Wigierski Park Narodowy będzie można zwiedzać z przewodnikiem oraz… audioprzewodnikiem dostępnym w języku polskim, angielskim i niemieckim (do wypożyczenia w Centrum Informacji Turystycznej w Krzywem). Podczas długiego weekendu CIT, wypożyczalnie oraz wystawy będą codziennie otwarte w godzinach 9 – 16. Szczegóły poniżej.

Godziny otwarcia Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego, wypożyczalni rowerów, wystaw: przyrodniczej „Nad Wigrami” i etnograficznej „Ocalić od zapomnienia” w Krzywem: 29.04 – 03.05 w godz. 9.00 – 16.00.

Godziny otwarcia Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku: codziennie w godzinach 9.00 – 16.00.

Łódź Leptodora pływa codziennie w godzinach: 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00.

Dodatkowe informacje: Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego, Krzywe 82, 16-402 Suwałki, Tel. 87 563 25 62, 87 563 25 77, 510 992 672, 510 992674 fax 87 563 25 41, e-mail: turystyka@wigry.org.pl; www.wigry.org.pl/it/it.htm

Warto pamiętać o tym, że karty wstępu do WPN nie są wymagane w przypadku: dzieci do 7 lat, mieszkańców gmin Suwałki, Krasnopol, Nowinka, Giby i Szypliszki oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Jak zauważa Barbara Perkowska, z tej ostatniej możliwości odwiedzający WPN korzystają coraz chętniej.

Nie jest wykluczone, że w Parku pojawią się kolejne atrakcyjne dla turystów miejsca. Na ocenę czeka projekt o wartości około 2 mln złotych, przewidujący budowę nowych kładek, wież widokowych, odnowienie szlaków turystycznych, wystawy etnograficznej, pól namiotowych i miejsc dla wędkarzy.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wigierski Park Narodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...

Rykowisko, koncerty, filmy

W tym tygodniu, prócz dużego koncertu organizowanego w Suwałkach...

Integracja i muzyka

Ten tydzień przyniesie głównie spotkania i opowieści, choć w...

W tym tygodniu rządzi muzyka

Można zażartować, że po Suwałki Blues Festival jeszcze kurz...